Ferguson nejdříve tepe svého kolegu ekonoma Paula Krugmana, který před měsícem vyhlásil vítězství nad inflací, která sužuje jak Evropu, tak USA. Na rozdíl od ostatních se moc nevěnuje tomu, že Krugman k měření použil ukazatel ceny pro spotřebitele, ze kterého ovšem vyjmul cenu jídla, energií, ubytování a ojetých vozů. Ferguson jen poukazuje, že takové měřítko je v podstatě k ničemu. Ale zajímá ho zejména fakt, že Krugman si k deklaraci vítězství nad inflací vybral den pět dní poté, co Hamás tvrdě zaútočil na Izrael.
The war on inflation is over. We won, at very little cost pic.twitter.com/opumf3nEvL
— Paul Krugman (@paulkrugman) October 12, 2023
Niall Ferguson je jedním z mála ekonomů, který se zabývá tématem, jak investovat ve válečném období. A jedním z jeho hlavních poznatků je, že války způsobují inflaci. Nechcete během nich nakupovat nebo vlastnit dluhopisy. Zvláště pokud jsou to dluhopisy těch, kdo prohrávají.
Je podle něj možné, že válka na Blízkém východě nebude velká, i když se toho investoři obávali. Ropa šla během následujících dvou týdnů po útoku nahoru o 7,2 %, zlato dokonce o 8,1 %. 19. října pak poprvé od roku 2007 byl výnos na desetiletém dluhopisu amerického ministerstva financí více než 5 %. Americký akciový trh poklesl o 2 %. Z toho se Fergusonovi zdá významné hlavně to, že zlato šlo nahoru v ceně i přesto, že se zvedly výnosy na dluhopisech, protože ty normálně cenu zlata tlačí dolů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta