Největším strašákem je v současnosti indická mutace delta, která je agresivnější a rychle se šíří. Dominuje už v Británii a Portugalsku, Němci očekávají podobnou situaci během července, stejně tak se jí podle Grubhoffera nevyhne ani Česko. „Zcela určitě se můžeme nadít pozdně letní, respektive podzimní vlny. Snad to dobře přečkáme,“ doufá biochemik.
Jedním dechem dodal, že pouze plošné očkování nás může zachránit. „Očkování je velice učinným nástrojem. Skutečně tomu tak je, jakkoliv tomu zprávy z Velké Británie, případně z Izraele nenapovídají,“ zdůraznil následně.
Na svém názoru si trvá i přes to, že varianta delta je nebezpečnější právě v tom, že ani po očkování získané protilátky dostatečně účinně před touto variantou nechrání. „Je to výsledek naprosto přirozeného chování viru, teď se s tím musíme umět vypořádat,“ pokrčil rameny.
Podle Grubhoffera je pravděpodobné, že se střídání poklesu a vzestupu epidemie a vznik nových variant bude dít stále dokola. „Tohle se samozřejmě bude přirozeně dít, pandemie je pulzující fenomén, který se stále pohybuje v jakýchsi mezích podle toho, jak účinná protiepidemická opatření se aplikují,“ uvedl.
Dokážeme podle Grubhoffera někdy získat před virem náskok? „Musíme imunizovat očkovacími látkami, a to veškeré obyvatelstvo na naší planetě. Pak bychom dosáhli situace, že by virus dostatečně rychle nestíhal reagovat a nestíhal by uplatnit nové mutace,“ dodal biochemik s tím, že pak by mohly být výkyvy pandemie čím dál slabší.
„Budeme-li úspěšně pokračovat v plošné vakcinaci, očekávám, že to, co nás čeká, už bude nižší vlna, která, pevně věřím a doufám, nebude už mít charakter třetí vlny představované britskou variantou letos na jaře,“ dodal profesor Libor Grubhoffer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.