„Nikomu nepřeji nic zlého, ale není to dobře, že se promořujeme? Přijde mi, že státy, kde bylo hodně nakažených na jaře, jsou na tom teď lépe, protože se už promořily. Ano, lepší by bylo, kdyby tu žádný virus nebyl. Ale když už tu je, je podle mě třeba se s ním naučit žít. Také nevěřím tomu, že nás spasí vakcína, protože si myslím, že všechny viry mutují a když se očkujete proti jednomu, před jeho mutací vás to neochrání – jako to je třeba u očkování proti chřipce. Nebo to vidíte jako lékařka jinak?“ zeptala se čtenářka.
„Dobrý den, děkuji za dotaz. Na jaře výraz promořování rozpoutal debatu o významu slova, ale zcela správně jej popisujete. K promořování dochází, jak vidíme z denně zveřejňovaných počtů pozitivně testovaných osob. Všechna preventivní opatření, která se doporučují (rouška, rozestup mezi lidmi, mytí rukou, snížení možných kontaktů...), je prováděno se zřetelem na ty pacienty, kteří, bohužel, prodělávají těžší a těžký průběh nemoci. Těm je třeba poskytnout odpovídající péči, ke které patří i péče na specializovaném oddělení (jednotce intenzivní péče). Původce chřipky skutečně mutuje, ale proto také je nyní očkování tetravalentní vakcínou, která poskytuje vyšší míru ochrany než vakcíny, které se aplikovaly před lety. Koronavirus se chová jinak, alespoň podle toho, co zatím víme z validních zdrojů. Obecně: Očkování patří k nejúčinnějšímu způsobu prevence infekčních nemocí,“ dodala.
Další dotaz směřoval na to, zda existuje nějaký dlouhodobý plán, jak bude vláda postupovat. „Takhle jsou lidé naštvaní, protože se vše mění ze dne na den a na neurčito. A jestli nepomůžou ani současná opatření, co bude následovat? Jde vůbec společnost ještě víc omezit?“ zeptala se čtenářka.
„Doporučená opatření proti šíření covid-19 jsou koncipována podle statistických údajů, které se hodnotí denně. Naprosto chápu ‚nenaloženost‘, která se u mnohých občanů projevuje, ale jednoduché řešení, aby bylo komfortní, nezasáhlo do způsobu života a bylo účinné, není. My sami můžeme udělat hodně: Velmi jednoduchá opatření, která se musí dodržovat, alespoň několik týdnů – zakrytí nosu a úst, omezení kontaktů, mytí rukou, rozestupy mezi lidmi. Tato opatření pomohou,“ zmínila Adámková.
„Nikdo (na světě) není schopen, podle žádných analýz, nyní říci přesně, jak se bude nemoc /virus chovat dále. Vycházíme z validních dat, která máme zatím k dispozici a víme, že tato jednoduchá opatření jsou účinná. Virus v populaci je a je třeba se bránit tak, abychom mohli stále poskytovat potřebnou péči těm, co ji potřebují, což se v naší republice děje,“ uzavřela.
Odpovědi poslankyně Adámkové najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef