V sobotu - druhý volební den - chodí obvykle hlasovat méně voličů než v den první. V prvních českých eurovolbách před deseti lety přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta. Podobná byla i o pět let později, přičemž v první den voleb hlasovala necelá pětina voličů.
Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřou v sobotu v 08:00
Vyšší zájem v porovnání s průměrem registrovaly volební komise v Praze, a to od deseti do 20 procent. Ve středních Čechách a Olomouckém kraji odvolilo kolem osmi procent lidí, v Jihomoravském kraji kolem devíti procent. Tradičně nízký zájem byl na severu Moravy, kde hlasovalo mezi pěti a deseti procenty lidí. Ještě méně to bylo v Plzeňském kraji, kde se večer podle Jana Nového z krajského úřadu účast pohybovala kolem osmi procent. Celorepublikovému průměru odpovídala účast v jižních a východních Čechách, na Vysočině, v Libereckém, Karlovarském, ve Zlínském kraji.
Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřou v sobotu v 08:00, poslední zájemci budou moci volit před 14:00. Volební komisaři na noc hlasovací schránky zapečetí, aby zabránili zmanipulování výsledků voleb. V sobotu po ukončení hlasování výsledky začnou hlasy sčítat a odesílat Českému statistickému úřadu. Ten ale výsledky zveřejní až po dokončení voleb na celém území Evropské unie, tedy v neděli po 23:00.
V evropských volbách si čeští voliči vybírají 21 ze 751 poslanců Evropského parlamentu. Na výběr mají aktuálně 849 adeptů, které do volebního klání vyslalo 38 kandidujících uskupení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp