Celý spor ohledně poskytování dat připadá Prymulovi trochu komický. „Já to řeknu na rovinu: tady se řada lidí snaží kvůli byznysu dostat k citlivým zdravotnickým datům. A ta data my nepustíme,“ řekl rezolutně.
Upřesnil, o co přesně podle něj Münichovi a jemu podobným šlo, když se přístupu do databáze státního zdravotnictví dožadují. „Pointou pro ně je proniknout do registru zdravotnických služeb. Když do něj proniknete, tak víte všechno. Což se dá využít jednak pro informace o každém pacientovi, potom jakou má každá klinika spotřebu konkrétních léků... Tam je všechno,“ uvedl Prymula.
„Tato data jsou vitální a citlivá, proto je opravdu nechceme pustit... V tuhle chvíli jsou utajovaná data o detailních komorbiditách, protože jestli někdo má navíc HIV, tak takové věci se prostě zveřejňovat nebudou,“ sdělil, s tím, že anonymizovaně by se samozřejmě zveřejňovat mohly, ale o to jim nejde. „Oni chtějí vlézt do databáze,“ konstatoval, jaké jsou záměry těchto lidí.
Anonymizovaná data k dispozici budou, přislíbil. Připomněl, že když teď někdo chce data o úmrtí, ta se taky nedají pustit. Nemají je prý ani hejtmani, i oni mají jen data na úrovni okresů.
Už několikrát se totiž u dat na úrovni obce stalo, že v malé obci lidé zjistí, kdo přesně je muž ve věku 42 let. „A párkrát jim tam vybili okna,“ konstatoval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab