Pšenice klesá, pečivo ne. Prouza: Zemědělci za to můžou. Veleba: Úplně jinak

04.08.2022 8:40 | Zprávy

Čím déle trvá válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, tím lépe se na jeho důsledky adaptují trhy a ceny mnoha komodit se po počátečním růstu vracejí na úroveň předválečnou, nebo jen o něco vyšší. Příkladem může být cena pšenice, která po začátku konfliktu vylétla raketově vzhůru, nyní se ale i vlivem uvolnění ukrajinských přístavů vrací na ceny obvyklé před válkou. Na cenách v obchodech to ale zřejmě vůbec nepocítíme.

Pšenice klesá, pečivo ne. Prouza: Zemědělci za to můžou. Veleba: Úplně jinak
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obilí se zelená

Na grafu, který zobrazuje vývoj ceny pšenice, je dobře patrné, kdy její cena kulminovala a kdy šla dolů. Nejvyššího růstu dosáhla ihned po zahájení ruské agrese na Ukrajině, tedy koncem února a začátkem března letošního roku. Další výkyv směrem nahoru nastal zhruba v polovině května.

Od té doby šla ale cena pšenice dolů a výsledkem je, že se opět dostala na ceny, které platily před ukrajinským konfliktem.

Na cenách potravin, které se z pšenice vyrábějí, se to ale nepromítlo. Zabýval se tím článek na serveru Novinky.cz, odkud jsme čerpali nejen zmíněný graf.

Proč se ceny pečiva nesnižují a nekopírují, byť s nějakým časovým posunem, ceny pšenice, na to není jednotný názor. Všechny zainteresované strany hází vinu na ty druhé.

Jisté je, že zlevnění pšenice zaznamenal už před dvěma týdny i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ten se nechal slyšet, že by tím pádem měla jít dolů i cena mouky.

 

„Potvrzuje se, co říkám už několik týdnů. Cena obilovin na světových trzích s postupující sklizní klesá. Z květnových 11 tis. Kč/t nyní na 8 tis. Kč/t. Cena pro zemědělce klesá, nyní jsou na řadě další hráči v řetězci,“ napsal na twitter a označil na něm českou Agrární komoru a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Proti tomuto konstatování se podle serveru Novinky.cz ohradil výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů.

„Těší nás, že se cena pšenice na světových trzích začala snižovat, ta je ovšem jen jednou z příčin, proč došlo ke zdražování pečiva. Zemědělci v ČR na pokles ceny pšenice na komoditní burze nereagují a její cenu drží na stejně vysoké úrovni. Pekaři proto žádají ministra zemědělství, aby namísto výzev ke zlevnění pečiva apeloval na české zemědělce ohledně vysokých cen pšenice v ČR,“ uvedl výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý.

Jenže tím spustil téměř začarovaný kruh argumentace jednotlivých svazů a institucí, kdy vysokou cenu pečiva házejí jeden na druhého.

Agrární komora viní prostřednictvím svého prezidenta z vysokých cen zemědělské prvovýrobce, zpracovatele, dopravce, sklady nebo obchodní řetězce, jak Novinkám sdělil právě prezident AK Jan Doležal.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy ale situaci využívají velcí čeští zemědělci.

„Ihned po zahájení ruské války proti Ukrajině masivně zdražili mouku, bez ohledu na to, že byla namletá z loňské levné pšenice, a vymlouvali se na rostoucí ceny na burze, kterým se prý musejí přizpůsobit. Když ale ceny na burze padají, tak čeští agrobaroni nijak nezlevňují, a dál si navyšují už tak vysoké zisky,“ řekl Novinkám.

Cena pšenice ale není jediným faktorem, který ovlivňuje to, kolik stojí chleba nebo rohlíky. Velkou roli v tom hraje pochopitelně i cena energií.

„Zásadní jsou pro naše potravináře ceny energií. Nevíme, co se stane na konci roku, až skončí fixace. Vláda neudělala pro podnikatele vůbec nic,“ sdělila Novinkám mluvčí Helena Kavanová a dodala, že cena pečiva by mohla stoupnout ještě výš, protože pekařům meziročně vzrostly náklady o 75 až 80 procent, zatímco v obchodě ceny stouply zhruba „jen“ o čtvrtinu.

Celá situace pak připomíná občanům dobře známý kolotoč při zdražování a zlevňování ropy na světových trzích, kdy na zdražení české pumpy reagují téměř ihned a ceny drží i poté, co se ropa dostane na daleko nižší cenovou hranici.

 

Na twitteru to vyjádřil jeden diskutér velmi jasně s tím, že podle jeho názoru není bez viny ani současná vláda Petra Fialy (ODS).

„Cena pšenice klesá, cena pečiva stoupá, cena ropy klesá, benzín stoupá, copa asi souzi ve vládě dělají špatně?“

Otázkou, kdo a jak šroubuje ceny v potravinářství se zabýval i bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba, který v rozhovoru pro Parlamentní listy mimo jiné řekl o současném prezidentu Agrární komory Tomášu Prouzovi, že „blouzní z horka“. Na slova ministra Nekuly, že zemědělci zkoušeli, co trh snese, odpověděl takto:

„Na mě to dělá dojem, že milému panu ministrovi teče do bot a uchyluje se k nesmyslným útokům na svůj resort. Řekl bych, že takový přístup ministra zemědělství je v rámci EU ojedinělý. Ojedinělý je i přístup naší vlády, která drsný růst cen potravin neřeší. Sousední Německo už 3 měsíce kompenzuje zvýšené ceny energie v potravinářství. Všem a bez ohledu na velikost. Vedle Německa pomáhá dalších 23 zemí EU. Česká vláda je tedy jednou ze tří, které se to jakoby netýká! Přitom jde o naprostou prioritu – potravinovou bezpečnost země. Analýzy a signály premiéra, provokace a dehonestace zemědělců a potravinářů ministrem Nekulou onu prioritu nezajistí a směrují zemědělce k odporu a na nizozemskou trajektorii. A samozřejmě, zemědělec není ten na konci potravinové vertikály, který určuje ceny. Ty určuje, spíše diktuje globalizovaný trh s několika obchodními řetězci. Zemědělec je na začátku a chce-li vyrobit, musí akceptovat vstupní náklady – například extrémní cenu hnojiv, kdy třeba ledek šel z loňské srpnové ceny 6500 Kč za tunu průběžně měsíc po měsíci až na 15 000 Kč za tunu na konci roku, aby v tomto roce vystoupal až 16 500 Kč v dubnu a květnu! Nakonec tyto extrémní ceny pocítili i zahrádkáři. Takže, pane ministře, ne že zemědělci zkoušejí, co trh snese, ale pohnojit musí a vstupní náklady do svých cen zdaleka nepromítli. Podobné to je totiž i s naftou, jejíž cena se zdvojnásobila, a tak bych mohl pokračovat.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Truchlí Fiala i mnozí další. Česko si připomíná rok od tragické střelby na FF UK

17:07 Truchlí Fiala i mnozí další. Česko si připomíná rok od tragické střelby na FF UK

Česko si připomíná první smutné výročí tragických událostí na FF UK, kde rozpoutal střelec peklo. Je…