Sencov byl zatčen v květnu 2014. Za údajný terorismus byl odsouzen na 20 let do vězení. „Čeští filmaři požadují jeho bezodkladné prouštění,“ uvedla na začátku živého vstupu reportérka Pavla Sedliská a připomněla, že Oleh Sencov se postavil proti anexi Krymu.
Tereza Šimíková z Institutu dokumentárního filmu poté vysvětlila pocit filmařů, že soud se Sencovem nebyl standardní. „To není můj pocit, ani pocit českých filmařů, to jsou informace Amnesty International, která proces podrobně zkoumala a výsledkem podrobné analýzy tohoto soudního procesu je, že to byl spíše vojenský soud, který byl nečestný,“ řekla Šimíková. Poté dodala, že byly použity důkazy, které byly vymoženy násilím a mučením svědků.
„Hlavní svědek, na jehož svědectví se vlastně celá ta fiktivní teroristická kauza postavila, později vypověděl, že byl nucen nasadit si plynovou masku a byl v ní dušený a polykal vlastní zvracení. Byly to opravdu tvrdé fašistické metody, kterým se jako vězeň a svědek v ruském vězení podrobil a na základě nichž potom svědčil,“ vysvětlila Šimíková. „Na těchto důkazech není možné postavit jakýkoliv soud, tím méně soud o politické kauze, protože Oleh Sencov je krymský občan, ukrajinský občan,“ dodala Šimíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marek Korejs