Rathovi hrozí až 12 let vězení. Prostřednictvím svého advokáta se letos 19. července obrátil na Nejvyšší soud se žádostí o jeho vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. V době zahájení stíhání byl totiž nejen hejtmanem, ale také poslancem ČSSD. NS ale k vynětí neshledal důvody.
Advokáti Ratha Roman Jelínek a Adam Černý nechtějí rozhodnutí komentovat, dokud jej nedostanou písemně. "Musíme informovat klienta a poradit se s ním, jak reagovat. Uvidíme se koncem týdne, pak se k tomu možná vyjádříme," řekl Černý. Podle něj připadá v úvahu "možná ústavní stížnost."
Spokojenost s rozhodnutím vyjádřil státní zástupce Petr Jirát, který v případu podal na základě policejního vyšetřování obžalobu. O žádosti podané k NS prý věděl od obhájců Ratha a chápal ji jako jednu z dalších možností jak přezkoumat, zda je Rath trestně stíhaný podle zákona. Žalobce řekl, že písemné rozhodnutí nedostane, bude si jej muset vyzvednout na soudu. "Pokud je pravda, co říkáte, pak soud uznal, že zákonně stíhán je," uvedl Jirát. "Jsem tomu rád, předpokládal jsem to," dodal.
"Obviněný byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením," uvedl Knötig. Loni v květnu nejprve dala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) souhlas se zadržením tehdejšího poslance Ratha. Stalo se tak poté, co jej policie zadržela s krabicí od vína, v níž měl sedm milionů korun.
Následně dala Sněmovna loňského 5. června souhlas s Rathovým stíháním kvůli přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Před hlasováním o vydání ke stíhání si poslanci vyslechli Rathův projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.
"Nejvyšší soud svým rozhodnutím nepředjímá jakýkoli další postup orgánů činných v trestním řízení v dané věci a nemůže se vyjadřovat k dalším zjištěním učiněným ve věci," dodal mluvčí. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není přípustný žádný opravný prostředek.
Žalobce v kauze Rath viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Hlavním důkazem jsou prý policejní odposlechy. Na základě nich žaloba tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což provázela korupce.
Vše údajně organizovala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten byl dříve také poslancem a ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath podle žalobce o manipulacích věděl coby hejtman kraje a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. V kauze se od srpna koná u Krajského soudu v Praze proces.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk
Jak podle vás zajistit práci seniorům?
Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...
Další články z rubriky
12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži
Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…
- 9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT
- 10:36 Rusové přeskočí břeh a Ukrajinci se brání ve škole, než pak raději utečou. Tak nyní vypadá válka
- 20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to
- 11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo
- 8:23 Velké Zelenského nic. Celý svět se bojí, jde však prý jen o trik Ukrajiny