Od ledna 2008 bylo vyhlášeno přes 57.000 osobních bankrotů a podáno více než 84.000 návrhů na něj. "Přes rychlý počáteční růst osobních bankrotů se jejich dynamika v posledním roce výrazně snížila," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Z celkového počtu návrhů bylo v celém období soudy odmítnuto 17 procent (většinou pro formální nedostatky). Jen 0,4 procenta návrhů bylo zamítnuto, protože žadatel nesplňoval všechny podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu. Podíl odmítnutých a zamítnutých návrhů se postupně snižuje, což podle Kameníčkové svědčí o tom, že lidé se postupně učí využívat institut osobního bankrotu pro řešení obtížné finanční situace.
V roce 2013 bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno ve Středočeském kraji (2425) a v Ústeckém kraji (2396). Naopak 560 osobních bankrotů bylo vyhlášeno v Kraji Vysočina a 851 ve Zlínském kraji. Ve třech krajích se počet osobních bankrotů meziročně snížil. Nejvíce v Plzeňském kraji (pokles o 22 procent), ale i v Karlovarském kraji a nepatrně i v Olomouckém kraji. Nejvyšší dynamiku zaznamenal kraj Jihomoravský (vzestup o 60 procent) a Zlínský (o 40 procent).
V samotném prosinci bylo vyhlášeno 1654 osobních bankrotů, což je o 26 bankrotů více než v listopadu. Bylo podáno 2298 návrhů na osobní bankrot. To je naopak o 199 bankrotů méně než v předchozím měsíci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp