Rektor Zima se hájil: Žádné peníze jsme si od Číňanů nevzali

24.01.2020 14:26 | Zprávy

Sporné financování česko-čínských konferencí, které se v minulých letech konaly na Univerzitě Karlově, zůstává nejasné. Na co šly peníze, které na konference údajně poslali Číňané, vnitřní audit školy nezjistil. Univerzita podle kontroly účetnictví žádné peníze z Číny nepřijala. Vyplývá to ze závěrů auditu, se kterými dnes Akademický senát UK seznámil rektor Tomáš Zima, napsala ČTK,

Rektor Zima se hájil: Žádné peníze jsme si od Číňanů nevzali
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Vedení univerzity se proto už dříve obrátilo na policii kvůli podezření ze spáchání podvodu.

Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz posílala čínská ambasáda na konference na univerzitě peníze firmě, kterou založil bývalý tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Tvrdil, že konference platí centrum samo, ale podle serveru lhal. Například na zářijovou akci dali údajně Číňané zhruba 600.000 korun. Balabán v říjnu na funkci tajemníka rezignoval a spolu se dvěma pracovníky firmy odešel v lednu i z Fakulty sociálních věd UK. Česko-čínské centrum pak Zima zrušil.

Výsledky mimořádného auditu, který univerzita kvůli kauze udělala, ukázaly, že se mezi školou a čínskými úřady, respektive Balabánovou firmou, nepřesunuly žádné peníze, uvedl Zima. Audit zkoumal hospodaření Česko-čínského centra UK od roku 2016 do konce loňského roku. Nenašel žádnou smlouvu s firmou, která se podle pracovníků správy Česko-čínského centra na pořádání akcí podílela. Nevysvětlilo se tak, co se stalo s penězi od Číňanů, které šly podle dřívějších vyjádření vlastníků Balabánovy firmy na úhradu přímých nákladů spojených s konferencí.

Kauzou se zabývá také Fakulta sociálních věd (FSV) UK, kde Balabán řídil Středisko bezpečnostní politiky, tedy pracoviště se stejným názvem jako měla Balabánova firma. Akademický senát fakulty na svém nedávném zasedání vyzval děkanát, aby vyčíslil, o kolik peněz mohla škola kvůli firmě přijít. Zástupci firmy sice už také nechali udělat audit, jak fakultě slíbili, jeho výsledky ale nechtějí zveřejnit. Vedení fakulty nabídli, že si je může její tajemník prostudovat v advokátní kanceláři. Fakultní senát to minulý týden označil za pohrdání senátem a fakultou. Už dříve se s Zimou shodl na tom, že by škola podle vývoje kauzy měla zvážit podání trestního oznámení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

13:03 Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

Korporáty potřebují otroky, nikoliv svobodně přemýšlející lidi s logickým myšlením. Pro vazalský stá…