Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), místopředseda ODS Miloš Vystrčil působící v senátním výboru pro životní prostředí, starosta Klimkovic Zdeněk Husťák, starosta obce Kravaře Vít Vomáčka, student Právnické fakulty v Olomouci Luděk Plachký a Robert Lůžek, prodejce stavebnin a paliva, diskutovali ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové nejen o tom, zda je přijatelné, aby úředníci vstupovali lidem do bytu a prověřovali, čím topí. Tento scénář může nastat od příštího roku.
Chalupa na to „neměl koule“
Vystrčil hned v úvodu konstatoval, že ministr vyhrožuje lidem, že jim úředníci vstoupí do bytů, ale k ničemu to nepovede. „Je to takové plácnutí do vody. ... Dojde k šikaně úředníků, kteří mohou vstoupit tam, kam nebudou smět, nebo to bude jen stres pro lidi, kteří budou kontrolovaní.“ Místo toho bychom se podle senátora měli starat o edukaci občanů.
„Tak především ty kontroly jsou až to poslední. My tu řešíme debatu, která se tu řeší už dvacet let. Řešil to i váš ministr životní prostředí Tomáš Chalupa, ale neměl na to koule a žádné řešení nepřijal. My jsme takové řešení našli,“ vrátil úder ministr.
Vystrčil si trval na svém. Komíny či kotle by neměli kontrolovat úředníci, ale kominíci či jiné odborně způsobilé osoby. V Rakousku a Německu se kominík nahlásí u občanů, provede měření, a to bez toho, aby vpadal lidem do bytů bez ohlášení. Pokud lidé topí, čím nemají, ze stěrů z komína se to stejně zjistí. Brabec mu odvětil, že na kontroly bude chodit i odborník.
Starosta obce Kravaře Vomáčka senátora Vystrčila podpořil. „Měli bychom si chránit domovní svobody,“ apeloval na politiky starosta. V tu chvíli se ale ozval student Plachký. „Já mám tady vyjádření rakouské ambasády, podle které je možné vstupovat do obydlí, a to za asistence policie,“ konstatoval. Toho se chopil ministr, jenž prozradil, že se ptali v řadě zemí, jak se věc řeší, a např. z Polska se dozvěděli, že u našich severních sousedů je možné kontrolovat, čím lidé topí, a to i bez předchozího ohlášení.
Podle ministra je navíc nezbytné, aby příslušné osoby kontrolovaly přímo v místě, aby bylo možné získat jasné důkazy, pokud by se kontrolovaná osoba rozhodla soudit. „Nepředstavujte si, že někomu do domácnosti vtrhne ozbrojené komando. To je nesmysl. Pokud to člověk odmítne, tak mu hrozí maximálně pokuta,“ doplnil šéf resortu.
V tu chvíli ale znovu vypálil senátor Vystrčil. Lidé, kteří topí PET lahvemi, barevnými časopisy a tak podobně, to dělají proto, že často nemají peníze na to, aby mohli topit něčím jiným. Tito občané vám rozhodně nezaplatí padesát tisíc. Viděno z tohoto pohledu jede zkrátka ministr Brabec absolutně špatnou cestou. Starosta Vomáčka senátora znovu podpořil. „Já vám řeknu, jak se ty pokuty budou vymáhat, přijdou další exekuce,“ vyjádřil svůj názor. A to je špatně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp