Řešíme migraci a zvyšujeme platy, pochvaluje si Hamáček rok svého ministrování

22.06.2019 15:55 | Zprávy

Ministerstvo vnitra řadí mezi své úspěchy po ročním fungování vlády mimo jiné boj s migrací, s hybridními a kybernetickými hrozbami nebo zkvalitnění fungování bezpečnostních sborů. Například růst platů policistů ale není podle Unie bezpečnostních složek dostatečný. Kriticky se k práci ministerstva vyjádřily i TOP 09, KSČM a SPD. Zprávu přinesla ČTK.

Řešíme migraci a zvyšujeme platy, pochvaluje si Hamáček rok svého ministrování
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

„Mohu říci, že za rok mého působení ve funkci ministra vnitra se nám podařilo mnohé. Zvyšujeme bezpečnost občanů, řešíme problém migrace, ale podnikáme kroky i třeba v oblasti digitalizace státní správy,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

V letošním roce rostly platy příslušníků bezpečnostních složek, navíc podle novely, kterou v úterý podepsal prezident, budou moci příslušníci bezpečnostních sborů dostávat stabilizační příplatky. U policie vzniklo 1000 pracovních míst, ze kterých je nyní obsazeno 714. U hasičů bylo vytvořeno pro letošní rok 150 míst, do roku 2021 jich vznikne 450.

V policii nicméně stále chybí zhruba 2800 policistů, uvedl na tiskové konferenci ve čtvrtek policejní prezident Jan Švejdar. Podle předsedy Unie bezpečnostních složek Zdeňka Drexlera je to jasným ukazatelem toho, že práce u policie není atraktivní. V otevřeném dopisu vládě Drexler napsal, že celá Policie ČR je finančně poddimenzovaná.

Ačkoli se zdá být průměrný plat policisty, přibližně 43.000 korun, na dobré úrovni, realita je jiná, uvedl Drexler. Řadoví policisté podle něj dostávají plat okolo 30.000 korun hrubého. „O nových nástupech nemluvě,“ podotkl Drexler. Podle policejního prezidenta je nástupní plat u policie 24.400 korun. Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí byla 32.466 korun. Schválení stabilizačního příspěvku považuje Drexler za bezpředmětné, protože podle něj není zaručeno, že na něj dosáhnou všichni.

Drexler také uvedl, že vládě se nedaří snížit administrativní zátěž policistů, což je jeden z dalších cílů z programového prohlášení. S tím souhlasí i KSČM a SPD. Hamáček ke snížení administrativy vytvořil pracovní skupinu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…