Romancovová například uvedla, že v oblasti dezinformačních kampaní je nejvíc v kurzu migrace. „Ale vzhledem k předvolebním debatám se nám asi vrátí debaty o našich vlastních menšinách, třeba o sociálně vyloučených lokalitách. Bude potřeba vyvolávat nafouknuté bubliny i v řekněme tradičnějších tématech,“ myslí si Romancovová.
- Celý rozhovor je ZDE
Vysvětlila, že často dochází k ustoupení některých témat a k jejich pozdějšímu umělému vyvolání zpět. „Ale ono je úplně jedno, jaké téma si zvolíte. Dezinformační kampaň uchvátí jakékoli, původně legitimní vnitřní téma, nafoukne ho, rozbije debatu s jediným cílem – říct lidem: Podívejte se, váš stát neumí vyřešit v téhle zemi vůbec nic,“ uvedla.
Jedním z úkolů centra má být i „ochrana voleb“. Znamená to, že u nás hrozí útoky na volby? „Pokud někdo začne vytvářet dojem, že volby byly zfalšované, tak veřejnost ztratí důvěru ve fungování státu jako takového. Připravujeme koordinační skupinu, která prověřuje všechny možné scénáře útoku, a do té skupiny spadá i Národní bezpečnostní úřad. Budeme prověřovat jak možnost kybernetických útoků, tak i jiné možnosti,“ prohlásila Romancovová s tím, že v Česku nehrozí hackerské útoky na samotné volby, protože nemáme počítačové sčítání hlasovacích lístků. „Nicméně může docházet k různým rizikům hackerského napadání štábů jednotlivých politických stran. A dovedete si jistě představit i klasické dezinformační útoky na volby, kompromitace kandidátů a jiné,“ dodala Romancovová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam