EU přichystala nová opatření, která mají za cíl do roku 2030 výrazně zlepšit postavení Romů v jednotlivých státech. Podle místopředsedkyně komise pro hodnoty a transparentnost Věry Jourové se situace Romů nezlepšila tak, jak EU očekávala. „Jednoduše řečeno, za posledních deset let jsme neudělali dost na podporu našich romských spoluobčanů. To je neomluvitelné. Mnozí Romové jsou nadále vystaveni diskriminaci a rasismu. To nelze akceptovat,“ řekla Jourová, jak informuje server Euractiv.cz.
Romové jsou podle údajů Unie největší etnickou menšinou v Evropě, přičemž z celkového počtu 12 milionů Romů žije přes šest milionů ve státech EU. Podle statistik se během posledních pěti let setkalo s diskriminací 41 procent Romů.
Ti navíc prý hojně trpí sociálním vyloučením, například až 85 procent romských dětí má být ohroženo chudobou, což je v ostrém kontrastu s deseti procenty u ostatní populace. Romové nejsou často začlenění do vzdělávacího systému a trhu práce, a tak až 62 procent mladých Romů nepracuje ani se nevzdělává, zatímco i většinové populace je to jen deset procent.
Právě boj s diskriminací, sociálním vyloučením a zlepšení integrace do vzdělávacího systému a trhu práce plánuje Evropská komise zlepšit do roku 2030. Mezi hlavní cíle patří alespoň o polovinu snížit procento Romů vystavených diskriminaci, taktéž alespoň o polovinu snížit mezeru chudoby mezi Romy a většinovou populací či dále alespoň o polovinu snížit rozdíly v zaměstnanosti.
Komise chce tyto pokroky v jednotlivých zemích hlídat s tím, že každá země si musí vypracovat vlastní národní strategii, jak kýžených cílů dosáhne. Tyto strategie mají státy předat do září a jejich plnění se bude každé dva roky hodnotit. Česká republika již předala vládou schválenou Strategii rovnosti, začlenění a participace Romů 2021–2030.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.