Úvahu Patricka Buchanana v češtině přinesl server Petra Hájka Protiproud. Všímá si incidentu okolo Atolu Subi, k němuž doplul americký raketový křižník USS Lassen. Čína ale považuje uměle dobudovávaný ostrov za svůj. Není to první uměle budovaná „pevnina“, čínští komunisté totiž hodlají s jejich pomocí rozšiřovat svůj vliv. O totéž se dlouhodobě snaží i Spojené státy, nic nového pod sluncem.
„Naše bitevníky prý nejsou vítány ve Žlutém moři a Tchajwanské úžině. Peking si také dělá nárok na ostrovy Senkaku, které okupuje Japonsko a jejichž držení má zajištěno bilaterální smlouvou s USA. A není se co divit. Nejenže je Jihočínské moře jednou z nejdůležitějších námořních dopravních tepen světa, ale ryby v něm plující mohou uživit celé národy – a jeho dno ukrývá obrovité zásoby plynu a ropy,“ píše Buchanan.
Celý text v češtině najdete zde
Číňané jednají pochopitelně. Kdo ovládá ostrov, ovládá i moře s ropou. Američané to přece dobře znají, vždyť i oni kdysi obsadili Havaj či Filipíny, aby kontrolovali určitou část světa. Američané také vyhnali španělské vládce z Kuby. Čína je dnes jen silnější, než byla dříve, a Spojené státy to prostě musejí vzít na vědomí.
Kdyby se čínský prezident nechal Spojenými státy zastrašit a přestal by hájit čínskou expanzi, měl by problém s vlastními obyvateli. Totéž platí o ruském prezidentovi, který jedná tak, jak jedná, protože má na zřeteli nálady svých lidí.
Nakonec Buchanan nabídl řešení, co by měly Spojené státy dělat. „Pokud skutečně věříme, že nastává druhé století Ameriky, že čas je na naší straně a že komunismus je jen mrtvou doktrínou, měli bychom se vyhnout střetům a svou opozici vůči Pekingu projevit – pokud to bude skutečně třeba – tím, že uvalíme clo na veškeré čínské zboží,“ uzavírá Buchanan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp