Úroky z nemovitostí tedy nejsou větší než ty, které člověk platí bance při splácení hypotéky. Podle Práva se ukazuje, že hodnotu domu nebo bytu snižuje zejména jeho opotřebení.
Nemovitosti mají menší cenu, než se odhadovalo před třemi lety
„Cena bytu v čase spíše klesá. Je třeba přihlédnout i k jeho aktuálnímu technickému stavu,“ řekla deníku Rita Gabrielová z Hypoteční banky.
Při prodeji bytu nebo domu neplatiče hypotéky se musí stanovit nová odhadní cena. „Ta logicky bývá velmi často nižší než původní odhad. Výše dluhu při nesplácení hypotéky narůstá v čase o úroky z prodlení. Nůžky mezi cenou bytu a výší dlužné částky se roto rozevírají,“ vysvětluje Gabrielová.
Stavební spoření znovu zpřísní. Podpora bude jen pro bydlení
Stavební spoření bude okrouhané, odhlasovali vládní politici
Na hypotéky nesahej, vzkázala Véčka Kalouskovi
Ceny nemovitostí klesají od roku 2008, zejména u bytů na okraji menších měst. „Prodejem se pak nepokryje celá pohledávky a přestože lidé již zaplatili v hypotéce mnoho peněz, které ale pokrývaly převážně úroky,“ řekl Právu Vladimír Vachel z inkasní společnosti EOS KSI.
Banky u nás před několika lety mnohdy špatně vyhodnotily finanční situaci žadatelů. Dávaly pak hypotéky i těm, jejichž příjmy jim po splátce umožňovaly dosáhnout jen na základní životní potřeby.
Spořitelna nejdřív nabízí konsolidaci dluhů neplatícího klienta
Česká spořitelna (ČS) pečlivě sleduje, zda klient splácí. Pokud ne, tak po 90 dnech je hypotéka zesplatněna (splátky padají a je vymáhána celá částka na jednou) a celá záležitost se směřuje k exekuci tedy prodeji zástavy.
Banka (ČS) nabízí svým klientům konsolidaci dluhů. To znamená, že vyplatí případné ostatní věřitele, dlužník jí pak splácí jeden úvěr za nižší úrok po delší dobu. Sníží si tím měsíční splátky. Pokud člověk stejně neplatí, zabaví se nemovitost, vydraží se, ale výnos se pak nemusí rozdělovat mezi více věřitelů a zůstane jen bance.
„Klientům nabízíme konsolidaci. Vyplatíme za ně ostatní menší dluhy. Poté následuje zrušení zesplatnění hypotéky, respektive suma není splatná okamžitě. Pokud se nepodaří restrukturalizace dluhů u klienta, jde nemovitost do nedobrovolné dražby. Do dražeb dáváme 15 hypoték měsíčně, což je relativně hodně. Pět procent z toho se nedaří vydražit,“ vysvětlila Právu šéfka vymáhání České spořitelny Marie Švagrová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe