„My se snažíme zkoumat to, co hlásá ruská propaganda o Ukrajině. Je to podle našeho názoru velice nebezpečné. Rusko používá na Ukrajině taktiku, jakou může užívat i v dalších zemích,“ varoval host.
Ukázalo se, jak se vojenská síla může posílit či modifikovat skrze informační válku. Zjevně lze válku vést i jinak než za účasti vojáků. „Můžete k tomu využít televizi, můžete k tomu využít internet, trolly. Můžete se pokusit dosáhnout toho, aby lidé znejistěli a nevěděli, co se děje v jejich zemi,“ pokračoval Fedčenko.
Stojí za pozornost, že ruská propaganda se velmi liší od sovětské. Zatímco sovětská propaganda byla jednotná, ruská je pro každou zemi trochu jiná, je specificky přizpůsobená.
A jak se ruské propagandě bránit? Především dohledáváním informací, dohledáváním zdrojů lží. To je zejména novinářská práce, ale určitou roli tu musí sehrát i stát. Každá země by měla sledovat množení lží na internetu. „Tohle je otázka národní bezpečnosti,“ apeloval na politiky. Ukázalo se to prý i na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp