Rusko ničí EU, cíleně ji podkopává, znělo Českým rozhlasem. Pak nastoupila trochu jiná nota: K smíchu, kousání do zadku

13.02.2017 10:04 | Zprávy

O tom, zda je Rusko hrozbou pro Západ, diskutovali ve vysílání Českého rozhlasu Plus bývalý generální konzul v Ruské federaci Vladimír Votápek z Ústavu mezinárodních vztahů a vojenský analytik Martin Koller.

Rusko ničí EU, cíleně ji podkopává, znělo Českým rozhlasem. Pak nastoupila trochu jiná nota: K smíchu, kousání do zadku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Koller

„Vzhledem k tomu, že si Rusko jako jeden ze svých cílů vytvořilo podkopání Evropské unie a všemožné oslabení demokratických a liberálních zemí, tak ano, hrozbou je,“ říká Votápek.

Koller má trochu jiný názor. Podle něj se Evropská unie podkopává sama. „Rusko, jako každá velmoc, může být hrozbou svému okolí. Ovšem těžko si dovedu představit, že by Rusko bylo hrozbou třeba pro Španělsko. Já jsem toho názoru, že třeba pro naši republiku je daleko větší hrozbou Německo, které se pokouší naši zemi islamizovat a dlouhodobě ji kolonizuje,“ říká.

Celý text je ZDE

Podle Votápka je Rusko vedené elitou, která je zjevně nekompetentní, zkorumpovaná a nekvalifikovaná. „Aby zamaskovali to, že Rusko vedou do slepé uličky, tak potřebují, aby ve srovnání s Ruskem neexistovaly jiné, srovnatelné a úspěšné státy. V dnešním globalizovaném světě i ruský volič, který je pod silným vlivem sdělovacích prostředků, přeci jen vidí, že se v ostatních zemích srovnatelným lidem daří mnohem lépe. Dříve nebo později by mohl dojít k tomu, že to, jak ho vede Vladimir Vladimirovič Putin, není pro toho konkrétního člověka to nejlepší,“ tvrdí Votápek.

Nejde ale o vnitřní ruskou záležitost? Neděláme si z Ruska zbytečnou hrozbu? „Byla by to vnitřní ruská věc, kdyby svůj problém neexportovali tím, že se snaží vědomě oslabit především země ve svém okolí, ale globálně veškeré země, které mají jiný společenský systém. Aby pro ně nepředstavovaly kulturní, civilizační konkurenci,“ říká Votápek.

Jak vypadá takové vědomé oslabení? „Od přímých diverzních akcí po nechuť k čemukoliv integrujícímu, k čemukoliv liberálnímu. Rusko nechce Evropskou unii, chce spolek zmatených evropských států, které budou jednotlivě ve vztahu k Rusku v mnohem nevýhodnější vyjednávací pozici, než je EU jako celek,“ myslí si Votápek.

Podle Kollera je Rusko kapitalistickou a do značné míry demokratickou zemí, nesouhlasí tedy s tím, že by v něm panoval jiný společenský systém než v Evropě. „V Evropě naopak zesiluje tendence k tomu, aby se omezovaly občanské svobody, počínající fízlováním internetu. Pokud se bavíme o diverzních akcích, já nevím, čím by Rusko mohlo úspěšně rozvrátit Evropskou unii. Naopak je pod tlakem sankcí z EU, které úspěšně ničí obě strany. Je otázka, jak toho dosáhne. Nějakými propagandami na internetu, ty nikoho nekousnou do zadku, ty mohou být k smíchu. Já třeba osobně ruský internet vůbec nečtu, a přesto mám takové názory, jaké mám. Podle mého názoru Rusko Evropu neohrožuje žádným způsobem,“ říká Koller.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš večer srovnal účty za řvaní a pískání na Národní třídě

12:54 Babiš večer srovnal účty za řvaní a pískání na Národní třídě

Mimo jiné i události 17. listopadu 1989 byly tématem nedělního vysílání Radia Xaver. V pořadu Xaver …