Rusové a Ukrajinec, ruskou raketou. Sestřelení letu MH17 je vyřešeno. A bude soud

19.06.2019 16:46 | Zprávy

V roce 2014 byl nad Ukrajinou sestřelen civilní let MH17. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Mezi pasažéry bylo velké množství Nizozemců, takže se nizozemská vláda s pomocí specialistů z dalších zemí snaží celý případ vyřešit a pohnat před spravedlnost konkrétní vrahy. Po pěti letech od sestřelení stroje vyšetřovatelé uveřejnili jména čtyř údajných hlavních viníků celé tragédie – jednoho Ukrajince a tří Rusů.

Rusové a Ukrajinec, ruskou raketou. Sestřelení letu MH17 je vyřešeno. A bude soud
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Za smrt 298 osob letu MH 17 nese odpovědnost čtveřice mužů. Hlavní nizozemský prokurátor Fred Westerbeke oznámil veřejnosti, že má jasné důkazy o tom, že čtyři muži nesou vinu za dopravení armádního systému BUK na Ukrajinu a za sestřelení stroje.

Jde o bývalého důstojníka ruské tajné služby FSB Igora Girkina, známého také jako Strelkov. Tento muž se podílel také na rozpoutání války na Donbase proti centrální vládě v Kyjevě. Druhým možným vrahem 298 osob byl prý Sergej Dubinskij, který pracoval pro ruskou vojenskou rozvědku GRU a působil v pozici Girkinova zástupce. Třetí z údajných ruských vrahů Oleg Pulatov prošel službou v ruských speciálních vojenských jednotkách a pracoval pro ruské vojenské tajné služby.

Čtvrtým viníkem smrti takřka tří set osob na palubě civilního letadla byl podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů Leonid Charčenko, který v době sestřelení stroje velel jedné z povstaleckých armádních jednotek v Doněcké oblasti.

Letoun podle vyšetřovatelů sestřelila ruská raketa.

Českým divákům případ přiblížila Česká televize, která přinesla přenos tiskové konference hlavního nizozemského prokurátora.

Vedle toho prý nelze vyloučit, že se na vraždě stovek lidí podílely i další osoby, ale vyšetřovatelé prý nenašli dost důkazů k tomu, aby mohli postavit před soud více osob. Vyšetřovatelé prověřovali zhruba stovku osob, kteří se mohli podílet na převozu zbrojního systému BUK z Ruska na povstalecké území i zpět. Vyšetřovatelé se zabývali analýzou dat z fotografií a z telefonických hovorů.

Pokud existují ještě nějací svědci, kteří mají k případu co říci a dodnes nepodali informace, Westerbeke je požádal, aby se spojili např. s ukrajinskými úřady, které s vyšetřovateli spolupracují, a podali svědectví.  

S obviněnými osobami proběhne v Nizozemí soud, který by měl začít na jaře 2020. Nizozemské orgány chtějí apelovat na Ruskou federaci, aby v této věci spolupracovala s nizozemskými orgány spravedlnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…