Rosatom, který je členem konsorcia, uvedl, že se chce podílet na rozvoji jaderné energetiky v České republice. Konsorcium již dříve uvedlo, že do tendru vložilo stovky milionů korun. Druhým účastníkem tendru byl americko-japonský Westinghouse. Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen sdělil, že americká vláda je z rozhodnutí ČEZu hluboce zklamána. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, ČEZ z tendru vyřadil již dříve s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.
Rusové věří, že bude nový tendr
Podle Pospíšila byl celý ten tendr veden velice korektně a ČEZ měl podle smlouvy právo tendr zrušit. Konsorcium MIR.1200 věří, že v brzké době vypíše ČEZ tendr nový. „Vycházíme i z rozhodnutí vlády, kde kategoricky bylo řečeno, že je pro ni rozvoj jaderné energetiky prioritou. Nyní se obrníme trpělivostí a budeme čekat na další postup," řekl ČT Pospíšil.
„Z naší strany dáváme na vědomí, že poté, kdy bude společností ČEZ a vládou České republiky schválen komplexní plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, rádi se jeho realizace zúčastníme," uvedl odpoledne v prohlášení Rosatom. Pospíšil zopakoval, že investice konsorcia do tendru se vyšplhala na několik set milionů korun.
MIR.1200 ale kvůli zmařené investici neplánuje soudní spor. „Český průmysl nechce být ve sporu s českým investorem ani s českou vládou. Věříme, že tato příležitost nezůstane nevyužita a brzy se dozvíme, jaká je představa investora a především českého státu. Rozhodně není naším cílem se soudit s českým státem," řekl Pospíšil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze, čtk