"V České republice loni dosahovala minimální mzda 31,9 procenta průměrné mzdy, což je nejnižší hodnota mezi zeměmi Evropské unie," upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Průměrná hodnota poměru minimální a průměrné mzdy v EU podle dat z roku 2011 činila 40,7 procenta. Průměr v rámci zemí OECD je 37,4 procenta.
Příliš vysoká minimální mzda vede ke zbytečné nezaměstnanosti, soudí ekonom
Marek ovšem soudí, že s nastavením minimální mzdy se musí zacházet uvážlivě, protože příliš vysoká minimální mzda vede ke zbytečné nezaměstnanosti, případně otevírá prostor pro nelegální zaměstnávání.
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) už dříve uvedla, že je připravena předložit návrh na zvýšení minimální mzdy o 500 na 8500 korun, čeká však na vyjádření zaměstnavatelů.
Odbory dříve vznesly požadavek na zvýšení minimální mzdy na 9000 korun. Ministr financí Miroslav Kalousek se v neděli vyslovil proti změně, neboť zvýšení mzdy by podle něho přispělo k propouštění. Podle ministryně ale ani zvýšená minimální mzda nárůst nezaměstnanosti neovlivní.
Nejvyšší poměr mezi minimální a průměrnou mzdou byl v roce 2006
Zvýšení minimální mzdy o 500 korun v příštím roce by podle výpočtů Marka stačilo pouze na stagnaci poměru minimální a průměrné mzdy na úrovni těsně pod 32 procenty. "Pokud by se zvýšila minimální mzda o 1000 korun, zvýšil by se poměr minimální a průměrné mzdy na 33,6 procenta, tedy zhruba na úroveň roku 2010," dodal.
Nejvyšší poměr mezi minimální a průměrnou mzdou byl v roce 2006, kdy činil téměř 40 procent. Nejnižších poměr byl v roce 1998, kdy činil 22,6 procenta.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk