Karásková vysvětluje, že kolem Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan vzniká zbytečně atmosféra strachu z postihů, které na Českou republiku uvalí Čína. „Čínská přítomnost v našem regionu je nadhodnocena,“ uvedla Karásková podle informací serveru iDNES.cz. Analytička to prohlásila u příležitosti vydání publikace „Cukr a bič: nástroje prosazování čínského vlivu v České republice“.
Čína je podle Karáskové České republice příliš vzdálená jak geograficky, tak politicky. Reálně tak pro Peking neexistuje moc možností, jak Česko trestat za to, že se nechová podle jejích představ. Stejný názor má i ekonom Vilém Semerák, podle nějž bude maximální ekonomický dopad v případě úplného čínského embarga jen necelé procento HDP.
„K čemu může Čína sáhnout? Nejpravděpodobnější reakce je zakleknutí a hrozba podobného jednání pro vybrané české firmy působící v Číně, neformální embargo zacílené na vybrané vlivnější exportéry či firmy se známou značkou, cestovní omezení pro vybrané české subjekty či omezení pro budoucí cesty čínských turistů do České republiky,“ uvedl Semerák.
Čína je podle Semeráka z ekonomického pohledu pro Česko nevýznamná, podílí se jen z 0,42 procenta na zahraničních investicích v Česku. Vývoz do Číny se pohybuje zhruba na 1,5 procenta a již několik let stagnuje.
„Celkové makroekonomické dopady budou zřejmě relativně malé a zvládnutelné. Budeme ale také zřejmě čelit značnému mediálnímu úsilí tyto dopady patřičně zveličit,“ uvedl analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma