„Vlády pověřily ministry obrany, aby připravili do konce roku 2014 návrhy v právní a vojensko-technické oblasti, které umožní realizovat společnou integrovanou česko-slovenskou ochranu vzdušného prostoru," píše se ve společném prohlášení.
Uskutečnit by se mělo také společné cvičení pozemního personálu ohledně obsluhy vojenských letadel druhého státu. Česká armáda využívá pronajaté stíhačky značky Gripen. Slovensko má ruské stroje MiG-29, připravuje ale tendr na pronájem bitevníků.
Oba státy společně nakoupí vojenskou techniku
Obě země také hodlají společně nakoupit radary a lehké ruční zbraně. „Promýšlíme a hovoříme o tom, jak bychom mohli společně postupovat v akvizicích, protože ta varianta se nabízí a byla by efektivnější pro obě země," řekl ČTK ministr obrany Martin Stropnický. Český ministr spolu se svým slovenským kolegou Martinem Glváčem podepsali protokol, na jehož základě by se v budoucnu mohla uskutečnit společná cvičení elitních útvarů české i slovenské armády.
Vlády ČR a Slovenska za důležité označily vybudování silničního spojení, které urychlí dopravu mezi oběma zeměmi. Prioritou se má stát nová rychlostní silnice ze slovenského Púchova do ČR, jakož i silniční propojení na severu Slovenska.
Z jednání také vyplývá, že Česko i Slovensko podporují rozvoj jaderné energie. „Vlády Slovenské a České republiky se shodly, že jaderná energetika bude i nadále sehrávat velmi důležitou úlohu při dosažení klimatických cílů," píše se v prohlášení ze schůzky obou kabinetů.
Spolupráce má zlepšit výběr daní a omezit daňové úniky
Ministerstva financí zase plánují výměnu zkušeností v daňové oblasti s cílem zlepšit výběr daní a předcházet daňovým únikům. „Opatření, která zavedla Slovenská republika v rámci boje proti daňovým podvodům, jsou pro českou vládu inspirativní a vytvářejí předpoklad pro bližší spolupráci v této oblasti," shodli se ministři. Bratislava například zpřísnila podmínky evidence tržeb podnikatelů v registračních pokladnách a zavedla účtenkovou loterii.
Šéfové české a slovenské diplomacie Lubomír Zaorálek a Miroslav Lajčák podepsali protokol o spolupráci mezi svými ministerstvy, který předpokládá vzájemné konzultace na různá témata včetně evropských otázek.
Tradici společných schůzek vlád odstartovaly státy bývalé federace v roce 2012, dnes se konalo v pořadí druhé jednání. Další schůzka, kterou bude hostit Česko, je naplánována na příští rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk