Samozvané policejní hlídky muslimů v ulicích Evropy? Známý advokát vyjevil překvapivý názor

14.12.2015 10:11 | Zprávy

Pokud evropské státy nechtějí skončit jako současná Ukrajina, nesmí dovolit výkon islámského práva šaría na svém území, varuje právník Aleš Rozehnal. Reaguje tak na rozhodnutí německého soudu, který rozhodl, že není možné trestat hlídky salafistů, kteří ve Wuppertalu odrazovali kolemjdoucí od návštěvy diskoték, kasin a barů.

Samozvané policejní hlídky muslimů v ulicích Evropy? Známý advokát vyjevil překvapivý názor
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Imámové při poradě

Rozehnal připouští, že v daném případě se zřejmě nejednalo o protiprávní jednání, ale spíše o projev ne zcela vhodného náboženského aktivismu. Pokud by však islámská náboženská policie ve Wuppertalu začala zákaz prodeje a pití alkoholu, šíření pornografie a konání diskoték a koncertů skutečně vymáhat tím, že by zabraňovala jiným vstup do těchto zařízení, což se dle jeho zjištění v některých zprávách rovněž objevilo, soud by to prý posuzoval zásadně odlišně.

„Zcela jistě by se jednalo o omezování osobní svobody, neboť to nespočívá pouze v neumožnění nějaký prostor opustit, ale i v bránění do nějakého prostoru vstoupit. Situace by však byla ještě závažnější, neboť by se jednalo o útok na samotnou podstatu státního zřízení,“ říká advokát.

Rozehnal upozorňuje, že nejde ani tak o to, že by dědické právo dle šaríe bylo natolik vzdáleno evropskému veřejnému pořádku, nýbrž o to, že pokud se stát vzdá monopolu na prosazování státního práva, ztrácí jednu ze svých základních funkcí. „V rámci jedné státní entity totiž může existovat pouze jeden právní řád. Není přípustná ani existence paralelního právního systému, byť by takový systém se státním právem nebyl v rozporu. Existence jiného než státního práva totiž vede pouze k erozi státu, svévoli a barbarství,“ varuje.

Parapolicejní jednotky jsou prý vždy neklamným znakem rozkladu státu. Rozehnal poukazuje na to, že se objevují tam, kde je stát v hluboké krizi, jako např. v případě zrodu nacistického Německa, Jugoslávie devadesátých let nebo současné Ukrajiny. Pokud tedy nechtějí evropské státy skončit podobným způsobem, musí si dle jeho názoru svůj monopol moci a práva pečlivě hlídat.

Celý text ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…