Tiskové oddělení českého premiéra celý týden veřejnost zásobovalo informacemi o tom, jaké jsou výsledky cestování po Africe. Premiér Petr Fiala například jednal s lékaři v Ghaně.
„Myslím si, že každá země by měla rozvíjet jak politické, tak ekonomické vztahy s mimoevropskými zeměmi, to znamená s oblastmi, které rychleji ekonomicky rostou. Myšlenka jet do Afriky, potenciálně nejvýkonnějších zemí jako je Etiopie, jako je nejlidnatější země Nigérie, která má 220 milionů, Ghana a Pobřeží slonoviny, byl výběr správný. Problém je, že naše země, Česká republika, není schopná návštěvu kvalitně připravit. A potom samozřejmě, a to je širší kontext, reagovat na vývoj ve světě. Konkrétně v tomto případě k izraelsko-palestinskému konfliktu. Je to špatné pro naše postavení ve světě,“ uvedl Rouček.
„Ve světě máme přibližně dvě stě zemí, z nichž většina nejsou demokracie. Ukázalo to jasně hlasování na valném shromáždění OSN, kde jsme byli se státy jako je Nauru a Fidgi v těžké menšině. Měli bychom si uvědomit, kde v tom světě stojíme a co chceme. Pokud chceme například dosáhnout toho, abychom měli za pár let na dva roky místo nestálého člena v Radě bezpečnosti, že nás většina světa díky našemu chování nepodpoří,“ poznamenal.
Pokud jde o ekonomiku, bohužel. „Byl jsem v Nigérii jako pozorovatel na volby. Nigérie je samozřejmě obrovská země, má ropu, má čím platit na rozvojové projekty. Ale nám, prostě kvůli našemu chování, kvůli tomu, že se nedovedeme orientovat ve světovém dění, ty příležitosti utečou,“ dodal s tím, že myšlenka jet do Afriky má horší než nulový výsledek.
Šéf kabinetu objevil vzdálenou zemi za oceánem…
Premiér jel na nákupy do Německa a záhadně zjistil, že nákup v tamním obchodě vyšel levněji. Jeho poradce Štěpán Křeček se pustil do obhajoby s tím, že se premiér pustil do „vytvoření předpolí“ k jednání o tom, aby se s českými zákazníky zacházelo jako s německými.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá