Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
Sněmovna lordů je nejstarší druhou komorou na světě, která je zároveň jako jedna z posledních složena z aristokratických zástupců, kteří do ní vstupují buďto na základě dědičných titulů, či skrze jejich udělení, které navrhují předsedové největších britských politických stran. V případě Younga jeho doživotní titul, který mu umožní usednout v britské horní komoře, vzešel na základě návrhu vůdkyně konzervativců Kemi Badenochové.
Deník The Telegraph poznamenává, že Toby Young získal titul spolu s dalšími třiceti osobnostmi, přičemž je mezi nimi také profesor Oxfordské univerzity Nigel Biggar, jenž je rovněž předsedou The Free Speech Union. I on byl nominován na udělení šlechtického titulu předsedkyní toryů.
Young k získání šlechtického titulu uvedl, že to vnímá jako ocenění práce The Free Speech Union. Podotkl též, že se těší na spolupráci s konzervativní opozicí a jejich vůdkyní s cílem „vrátit svobodě slova čestné místo“ a „napravit škody, které (britský ministerský předseda, pozn. red.) Keir Starmer napáchal na tomto životně důležitém lidském právu“, až jej Badenochová „vystřídá v příští premiérské funkci“.
I look forward to working with the Leader of the Opposition on how to restore free speech to pride of place in our democracy and repair the damage Keir Starmer has done to this vital human right when she succeeds him as our next Prime Minister.
— Toby Young (@toadmeister) December 20, 2024
Starmer přitom do britské horní komory nominoval až třicet jmen, kdežto konzervativci šest a liberální demokraté dvě jména. Britský premiér argumentoval, že dodatečná jmenování jsou nutná, protože labouristé – kteří vyhráli červencové volby – mají ve Sněmovně lordů méně křesel než konzervatici.
„Další doklad selhání České televize.“
Bude po pádu Asada v Sýrii klid a mír?Anketa
Vzpomenul, že Young byl letos na jaře v Praze na tiskové konferenci Sdružení pro obranu svobody projevu na vyhlášení výroční Ceny svobody projevu. „Je ostudou České televize, že přestože byla na té tiskovce přítomna i s kamerou, tak příležitosti nevyužila, nepoložila řediteli Free Speech Union žádnou otázku a o jeho návštěvě ani o výroční ceně svobody projevu své diváky neinformovala. Za mě jednoznačné selhání veřejnoprávního média, a že to bylo selhání a že Toby Young je důležitou osobností britské politické scény, bylo potvrzeno tento týden právě tím udělením šlechtického titulu a přidělením místa v horní komoře britského parlamentu,“ hodnotí Matocha.
Zatímco v Británii je zakladatel a ředitel britské organizace The Free Speech Union Toby Young významnou osobností, mnohá česká média včetně těch veřejnoprávních jej spíše přehlížejí. Několik rozhovorů však s příštím členem Sněmovny lordů přinesly ParlamentníListy.cz. V dubnu redakci Young popsal, jak vnímá svobodu slova v Británii v porovnání s Českem, či hovořil o tom, proč právě mladí lidé často podléhají woke ideologii a proč EU potírá „nesprávné názory“, i když se to nevyplácí. Pro ParlamentníListy.cz Young později v srpnu letošního roku vyjádřil rovněž znepokojení nad přístupem nové britské vlády Keira Starmera či hovořil o tématu migrace.
Aktuálně Young pro The Spectator k udělení doživotního šlechtického titulu poznačil, že se tak vydal ve stopách svého otce, jenž v minulosti tento titul rovněž získal. „Po celá léta jsem se necítil ani vzdáleně povinen jít ve stopách svého otce, pilíře levicového establishmentu, který založil asi padesát charitativních organizací, a utíkal jsem co nejrychleji opačným směrem. Ale když jsem se oženil a měl děti, pocítil jsem tah veřejné povinnosti a pomohl jsem založit několik škol, po nichž následovala The Free Speech Union,“ bilancoval, že se vlastně nakonec při „útěku“ před otcovým odkazem dostal do jeho šlépějí.
„Pokud se mi podaří dosáhnout alespoň poloviny toho, na čem mi záleží – svoboda slova, klasické liberální vzdělání, omezená vláda – budu nadšený,“ sdělil též, co nyní hodlá prosazovat.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas