Senát vrátil novelu o veřejných zakázkách. Vítězové mají rozkrýt vlastníky

14.12.2011 13:30 | Zprávy

Senát doporučil, aby vítězové výběrových řízení o veřejnou zakázku museli rozkrýt svou vlastnickou strukturu. Zadavateli zakázky by vítěz předložil soupis případných anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž by v ní figurovali.

Senát vrátil novelu o veřejných zakázkách. Vítězové mají rozkrýt vlastníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát Parlamentu České republiky

Senát doporučil, aby vítězové veřejných zakázek museli rozkrýt svoji vlastnickou strukturu. Především hlasy levice tak vrátily s těmito úpravami novelu do sněmovny, i když s tím ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský nesouhlasí.

"Pro mně je ten návrh administrativně náročný, špatně prokazatelný a zkomplikuje život normálním firmám," okomentoval to Jankovský. Podle návrhů opozice by musel vítěz předložit zadavateli veřejné zakázky soupis případných anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž by v ní figurovali.

Spolu s opozicí ale pro vrácení hlasovali i někteří senátoři z KDU-ČSL a TOP 09. S novelou souhlasili především občanští demokraté.

Senát v souvislosti s novou povinností vítězů řízení o zakázku navrhl zrušit pasáž, podle níž by všichni účastníci řízení, pokud jsou akciovými společnostmi, museli předložit seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje deset procent základního kapitálu firmy. Místo toho by uchazeči měli předložit seznam subdodavatelů včetně náplně jejich činnosti ve vztahu k zakázce v případech, pokud by jejich podíl na zakázce měl hodnotu vyšší než půl milionu korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…