"Myslím si, že by se dostupnost záchranné služby neměla snižovat. Stát si ulehčil situaci, místo aby řešil to, že na některá území se záchranáři v limitu nedostanou," uvedl. Podle Schwarze by norma měla spíše než dojezdovou dobu stanovit dobu aktivace osádky. Potvrdil, že i tak zákon doporučí výboru s pozměňovacími návrhy ke schválení.
Výbor se normou zabýval ve čtvrtek se zákony o zdravotních službách a specifických zdravotních službách a novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění. S výjimkou zákona o záchrankách doporučil horní komoře normy zamítnout. Jednání k zákonu o záchrankách výbor přerušil a vrátí se k němu ve středu. Den na to by pak měla reformní normy projednat horní komora.
Praha je finančně diskriminována
Zásadní z pozměňovacích návrhů je podle Schwarze i ten o financování. Praha je podle něj diskriminována. Peníze pro záchranku počítá ministerstvo zdravotnictví z dat Českého statistického úřadu o počtu obyvatel. Podle Schwarze neodpovídají realitě, podle statistiků žije v hlavním městě 1,2 milionu obyvatel, podle ředitele pobývá v Praze 1,5 milionu lidí a pro ně záchranka službu zajišťuje. Peníze pro těchto 300.000 lidí ale nedostává.
Ostatní pozměňovací návrhy jsou už jen drobné změny, například kolik lidí má být v sanitním voze a že by do tří let měla zaniknout pomocná operační střediska. Schwarz by chtěl propojení zdravotnické záchranky s vodní či horskou službou. Záchranka by si v zimě mohla některé služby "koupit" od horské služby, kde také pracují lékaři. Zlepšila by se dostupnost služby v horských a rekreačních oblastech.
Čtěte:
Senátor a ředitel záchranky varuje. Změny pro sanitky jsou fatální
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk