Ten upozornil na to, že když se ve středu v horní komoře Parlamentu hlasovalo o návrhu senátora Pavla Eyberta (ODS), Evy Richtrové, Radko Martínka (oba ČSSD), Stanislava Juránka (KDU-ČSL) a dalších senátorů o návrhu zákona o národním parku Šumava, ze 71 přítomných zákonodárců 57 souhlasilo s tím, aby se předlohou dál zabývaly senátorské výbory.
Jenže zmíněný návrh zákona neprojednala koalice. A ministr životního prostředí pokládá předlohu za špatnou. Například je prý v několika bodech v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, nebo nerespektuje to, že části Šumavy patří pod ochranu Evropské unie, z čehož pro Česko plynou závazky a povinnosti.
Ministr Brabec se nyní bude snažit další projednávání zákona zastavit a chce přitom využít všech možností. Rozhodl se totiž, že pro největší a nejvýznamnější český národní park speciální zákon nevypracuje, ale připraví pouze novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, který obecně platí pro všechna chráněná území včetně národních parků.
Má jít údajně o nejlepší způsob, jak sladit platné české zákony s evropskou legislativou a najít i kompromis mezi ochranou unikátní šumavské přírody, zájmy tamních obcí, obyvatel a turistikou.
„Naším cílem je jednotný přístup ke všem národním parkům a zjednodušení související legislativy tak, aby každá drobná změna nemusela být řešena změnou zákona," uvedl Brabec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam