Když se před sedmi roky zavádělo povinné placení u lékaře, argumentovali politici i tím, že pacienti zneužívají zdravotní péči, za kterou platit nemusí. Zrušení třiceti i stokorunového poplatku ale ukazuje, že lidé až na výjimky k doktorovi více nechodí.
Celý text najdete ZDE.
Z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyplývá, že zatímco se v prvním pololetí letošního roku léčilo v nemocnici přes 513 tisíc pacientů, za stejné období roku 2013 to bylo o deset tisíc více.
Podobně ubylo návštěv u zubaře, gynekologa nebo na specializovaných ambulancích. Naopak lehce vzrostl počet pacientů, kteří byli u svého praktického lékaře. Množství vydaných léků se téměř nezměnilo.
Praktickým lékařům počet pacientů vzrostl. Prý kvůli jarní vlně chřipek a viróz
Nová data si nechala vypracovat VZP, jejímiž klienty je zhruba šedesát procent tuzemských pacientů. V materiálu, který má server k dispozici, srovnala, kolik pacientů přišlo k lékaři nebo bylo v nemocnici během prvního pololetí posledních tří roků. Srovnání tedy platí pro období, kdy se poplatky platily i byly zrušeny. Sto korun za pobyt v nemocnici nemusí pacienti hradit od začátku roku 2014, třicetikorunový poplatek skončil letos.
Za první pololetí roku 2015 bylo u svého praktického lékaře 2,3 milionu pacientů VZP. Což je zhruba o 130 tisíc více než v předešlých dvou letech. Ministerstvo zdravotnictví to ale vysvětluje jarní vlnou chřipek a viróz.
Méně nebo téměř stejně pacientů přišlo ke gynekologovi či zubaři. "Regulační poplatky nic neregulovaly a byly zbytečnou překážkou přístupu ke zdravotní péči části pacientů, především sociálně slabších," tvrdí členka správní rady VZP a poslankyně KSČM Soňa Marková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam