Skoro čtvrtině lidí EU hrozí chudoba či vyloučení, Čechům nejméně

05.12.2013 13:55 | Zprávy

Téměř čtvrtina obyvatel Evropské unie je ohrožena chudobou či sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů unijního statistického úřadu Eurostat za rok 2012, podle nichž činí celkový počet takto ohrožených lidí 124,5 milionu, tedy 24,8 procenta. Nejmenší podíl na celkovém počtu obyvatel činí v Česku a Nizozemsku, kde jich je 15 procent. To v Česku znamená 1,6 milionu lidí.

Skoro čtvrtině lidí EU hrozí chudoba či vyloučení, Čechům nejméně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Procento obyvatel na hranici chudoby a sociálního vyloučení se podle evropských statistik za poslední roky trvale zvyšuje. Zatímco v roce 2008 šlo o 23,7 procenta, v roce 2011 to bylo 24,3 a loni ještě o půl procenta více.

Nejhorší situace je podle údajů Eurostatu v Bulharsku se 48 procenty ohrožených lidí, následuje Rumunsko se 42 procenty a Lotyšsko se 37 procenty. Na druhém konci žebříčku je Česko a Nizozemsko s 15 procenty, Finsko se 17 a Švédsko a Lucembursko s 18.

Statistika řadí do skupiny ohrožených ty lidi, kteří splňují alespoň jednu ze tří podmínek: Jejich příjem je řadí na hranici národní úrovně chudoby, trpí závažným materiálním nedostatkem či žijí v domácnostech s nedostatečnou zaměstnaností.

Zatímco v porovnání příjmového kritéria jsou na tom Češi opět spolu s Nizozemci s 10 procenty lidí opět nejlépe, závažný materiální nedostatek v Česku ohrožuje téměř sedm procent obyvatel, lépe jsou na tom například ve Švédsku či Lucembursku s jedním procentem ohrožených lidí.

Závažný materiální nedostatek znamená podle metodiky Eurostatu to, když lidé žijí v podmínkách, v nichž trpí nejméně ve čtyřech z devíti předem stanovených oblastí či kritérií. Jde třeba o to, že si nemohou dovolit platit nájem či účty za služby, že si nemohou zajistit v příbytku dostatečné teplo, že si nemohou dovolit jíst maso či ryby alespoň každý druhý den nebo že si nemohou dovolit automobil, pračku, telefon či barevnou televizi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…