Na Aktuálně.cz vyšel komentář Davida Klimeše, který si myslí, že je Rusko nejvážnějším geopolitickým soupeřem, nejvíce mu pomáhají někteří antiputinovci. Napsal, že až se jednou budou psát dějiny těch nejhorších a nejmizernějších reakcí na ruskou informační kampaň, tak se prý kauza Koněv 2019 má dočkat obsáhlé kapitoly.
Vše to dle Klimeše odstartovalo jedním poškozením sochy maršála Ivana Štěpanoviče Koněva, který je prý Pražanům hodně známý jako „Prodavač květin“, což je jeho kódové označení. „Po nejrůznějších bizarních peripetiích jsme nyní přesně tam, kde si nás přálo ruské ministerstvo zahraničí mít – vydalo prohlášení, že vedeme válku proti symbolu vítězství nad fašismem. Co na tom, že vandalům ani českým lokálním politikům o nic takového nešlo a nejde,“ napsal v komentáři.
„Aktivistický historik Timothy Snyder ve své knize Cesta k nesvobodě popisuje jednu ze základních propagandistických technik Kremlu jako schizofašismus – situaci, v níž skuteční fašisté za ně označují své oponenty. Pokud se vám totiž jakýkoli spor podaří popsat jako projev neúcty k sovětským vojákům, kteří zahynuli při osvobozování východní Evropy od nacistického jha, prakticky jej už nemůžete prohrát,“ pokračoval v komentáři Klimeš. Tím nejvíce extrémním byla prý situace na Ukrajině, kde ruská propaganda měla využít vše od historických filmů až po Photoshop. Avšak proti členům NATO byla tato taktika prý použita už v roce 2007 v Estonsku, kdy se Estonci snažili o přesun sochy sovětského vojáka z centra metropole na místní hřbitov, avšak Kremlu se údajně podařilo vyvolat po republice obrovské nepokoje.
„Celá pomníková akce v pražském Bubenči je proto nepochopitelným amatérismem. A všichni její účastníci by si zasloužili alianční školení, jak nedávat Rusku záminku k vyvolávání jeho oblíbených fantomů a aktivizaci kremelské páté kolony,“ dodal.
Klimeš napsal, že socha nebyla poškozena poprvé, že ji Praha 6 již minulý rok osadila vysvětlující tabulkou, což prý vypadalo jako rozumný kompromis. Avšak dále napsal, že Praha 6 se nepochopitelně rozhodla barvou politý pomník neočistit, naopak ho ohrnula lešením a zakryla plachtou, čímž vyzvala proruské aktivisty, aby si užili 15 sekund slávy, jak napsal Klimeš. „Tak se i stalo a Rusko dostalo příležitost postupovat až příliš snadno podle osvědčené taktiky: jakýsi nevýznamný politik v jejím rámci řekne, že to všechno udělali fašisti a že asi vzpomínají s láskou na Hitlera. Kremelská pátá kolona přidá a následuje přehlídka vyděšených reakcí: Od úvah o vyhoštění velvyslance až po vyhoštění sochy na sovětskou ambasádu, aby Moskva dostala ještě větší palebnou sílu,“ vysvětlil situaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle