Šluknovsko je podfinancované. Radní: Je to vina starostů

06.09.2011 22:55 | Zprávy

Podle informací ČT se může problém Šluknovska skrývat ve velkém podfinancování. Dnes se sešli starostové daných obcí s hejtmankou Janou Vaňhovou, aby se domluvili na dalším postupu. Navzájem se však viní, kdo za málo peněz ve městech může.

Šluknovsko je podfinancované. Radní: Je to vina starostů

Například v rámci Programu rizikového chování, jehož rozpis má ČT k dispozici, dostal problémový Šluknov pouhých 20 tisíc korun, Rumburk 13 tisíc. Celý krajský program má ale milionový rozpočet. „Vy mluvíte pouze o jednom programu," argumentoval radní Petr Jakubec (ČSSD). Další je však například příspěvek na sociální aktivity, který tvoří celkem na kraj 7,5 milionu korun. Takový Varnsdorf nedostal ale ani korunu.

Podle Jakubce ale zrovna Varnsdorf vůbec o peníze nezažádal. Zasedá totiž prý vždycky komise, která o připravených projektech rozhoduje a přerozděluje peníze. „Je to složité, v jednom případě zaváhali starostové, protože se jim podmínky nehodily nebo neměli nikoho na vypracování," vysvětluje radní.

SLEDUJEME téma Romové

Prolínalo se tak prý několik věcí, například kvalita připravených projektů a velikost celého Ústeckého kraje. Peníze tak šly třeba na dostihové závody nebo na putovní výstavu, na sociální projekty však minimálně.

První místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský (ODS) však odmítá, že by na vině byli starostové. „Pochybuju o tom, že bychom o tyto peníze nezažádali," řekl překvapeně. Posléze dodal, že si je tím naprosto jistý, město má prý centrum služeb, které takové projekty sleduje, nebo „perfektní komisi pro prevenci kriminality".

Související: Vandas podal trestní oznámení na šéfa agentury pro začleňování

Podle Dubského může být na vině politika. Poukázal třeba na to, že města, která dostala alespoň „drobné", byla oranžová, zatímco on je občanský demokrat. Doufá ale, že po dnešním jednání s hejtmankou Vaňhovou by město mohlo nějaké peníze dostat. „Minimálně milion by nám pomohl," řekl za Varnsdorf.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček má ale za to, že různí starostové se také různě činí. Nedal tak za pravdu ani jednomu z předchozích hostů. „Ne všichni je využívají stejně," řekl o žádostech o peníze Šimáček. Jako pozitivní příklad uvedl Krásnou Lípu, jež projekty využívala a nyní má prý málo problémů.

Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

19:40 Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček čelí ostré kritice vládních politiků za svá slova, že by na p…