Předseda vlády uvedl, že s hlavou státu společně hovořili o několika hlavních tématech: „Samozřejmě o situaci na Ukrajině, uprchlické vlně v České republice a o pomoci, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině. Pan prezident zde vyjádřil podporu té naší pomoci a postupu, který v této věci česká vláda volí.
Tématem byla i smlouva mezi Českou republikou a Spojenými státy týkající se obranné spolupráce. „Pan prezident se vyjádřil, že po ruské agresi na Ukrajině bude tuto smlouvu podporovat,“ oznámil Petr Fiala.
Fialu také prezident požádal, aby jej zastoupil na červnovém summitu Severoatlantické aliance v Madridu. „Pan prezident by se ho rád účastnil, ale lékaři mu zakazují létat, tedy mě požádal, abych jej zastoupil,“ pokračoval premiér.
Poslední z větších témat byla podpora běloruské opozice. „To panu prezidentovi hodně leží na srdci. Požádal mě o vytvoření důstojných podmínek pro reprezentaci běloruské opozice ve formě nějaké styčné kanceláře, běloruského domu a abychom byli vstřícní při udělování víz běloruským studentům, kteří jsou proti Lukašenkově režimu,“ přiblížil Fiala čtyři základní témata, která byla předmětem jednání.
Následně dostali prostor novináři pro své dotazy. Zajímala je otázka energetické bezpečnosti.
Shodli se premiér a prezident na tom, aby se Česko stalo na Rusku energetický nezávislé? „O energetických otázkách jsme dnes nemluvili, ale předpokládám, že i toto bude pan prezident podporovat,“ řekl, že až bude připraven plán na příštích pět let, jak se zbavit závislosti na energetických surovinách z Ruska, téma s prezidentem otevře.
V rámci dalšího dotazu prozradil, že se dotkli i milosti pro šéfa lánské obory Baláka. „Ano, je to téma, které jsem samozřejmě otevřel, a vyjádřil jsem názor kritický, v této věci jsme se neshodli,“ sdělil ministerský předseda.
Dotazován byl také na otázku americké vojenské základny v Česku. Ujistil, že o tomto tématu se skutečně nyní nejedná. „Opravdu se o tom nejedná. To téma rezonuje v médiích, ale rozhodně nerezonuje tak, že bychom se jím zabývali.
Znovu opakuji, nikdo u nás o základnu nepožádal, není to téma na pořadu dne, i když si mnozí z nás něco takového představit dovedou. Jasně říkám, že o základně nejednáme, nejsou pro to vůbec vytvořeny podmínky.
S prezidentem jsme se toho okrajově dotkli a prezident se vyjádřil tak, že americká základna je věc, kterou by nepodporoval,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab