Mnoho lidí, například při nehodě na silnici, není podle autorů novely schopno při tísňovém volání svou polohu spolehlivě určit. Údaj automaticky odeslaný z telefonu je podle nich přesnější než lokalizační data, která je ze zákona povinen operátorovi tísňové linky poskytnout provozovatel veřejné mobilní komunikační sítě.
Poslanci SPD konkrétně navrhli doplnit do zákona o elektronických komunikacích větu, že pokud telefon umožňuje při volání na tísňovou linku odeslat automaticky lokalizační údaje, není k jejich odeslání nutný souhlas volajícího. „Služba nyní funguje v osmi státech Evropské unie, například v Rakousku, Estonsku a Belgii, v osmi dalších se připravuje ke spuštění,“ stojí v důvodové zprávě.
Vláda v návrhu stanoviska uvádí, že již začala připravovat novelu, která reaguje na loňskou evropskou směrnici, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace, jehož součástí je také reforma celoevropské tísňové linky 112 a varovného systému. Vládní návrh má tento kodex převzít.
Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) už navrhl stejnou úpravu jako pozměňovací návrh do novely, která má snížit pokutu za přechod k jinému operátorovi a zkrátit lhůtu pro převod telefonního čísla. Sněmovna bude předlohu schvalovat patrně v září. Aktuální předlohu poslanců SPD bez ohledu na stanovisko vlády dostane k projednání Sněmovna. Zatím není jasné, kdy se k ní dostane.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab