Stehlík, který je nyní ředitelem odboru Ministerstva obrany pro válečné veterány, už v ústavu působil, nejprve jako člen a později předseda jeho vědecké rady. V roce 2012 se stal náměstkem tehdejšího ředitele ústavu a nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).
Pokud vůli poslanců Senát potvrdí, sněmovna bude mít v radě ústavu obsazena obě místa, která jejím zástupcům náleží
O rok později po Hermanově sesazení, které bylo soudem označeno za protiprávní, byl Stehlík z funkce náměstka odvolán. Nesouhlasil s personální politikou prozatímní ředitelky ústavu Pavly Foglové, především se záměrem odvolat ředitelku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou.
Stehlík byl do rady ústavu nominován už v únoru a březnu, nezískal ale dostatek hlasů. Až nyní obdržel potřebnou podporu. Hlas mu dalo 108 poslanců, oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).
Pokud vůli poslanců Senát potvrdí, sněmovna bude mít v radě ústavu obsazena obě místa, která jejím zástupcům náleží, a sedmičlenná rada bude kompletní. Druhým zástupcem sněmovny byl v březnu Senátem zvolen bývalý farář, senátor a disident Zdeněk Bárta. Další čtyři členy volí senátoři z návrhů sdružení a jednoho z návrhů prezidenta.
O ústav, který je zřízen zákonem za účelem nestranného zkoumání doby nacismu a komunismu, se od jeho založení pře levice s pravicí. Platforma evropské paměti a svědomí ústavu v lednu pozastavila členství mimo jiné proto, že v něm prý působí bývalí komunisté. Vedení ÚSTR s tím nesouhlasilo a ústav z platformy, kterou spoluzakládal, vystoupil. Ústav nyní vede někdejší náměstek Foglové Pavel Hazdra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp