Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v úterý navrhl, aby stát nesl náklady na útlum dolu ve výši 1,1 miliardy korun. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole o dva roky déle než plánovalo, tedy do konce roku 2016, a že podporu schválí Evropská komise. Několik ministrů za ANO včetně šéfa hnutí Andreje Babiše to ale odmítlo. Taková podpora soukromé společnosti je podle nich nepřijatelná a sanaci má zajistit OKD.
"Já prostě odmítám paušální odmítání a zavrhování veškerých kroků, které by lidem v Moravskoslezském kraji pomohli. Tady je šance na to, aby se o dva roky odložilo propouštění skoro dvou tisíc horníků, pro které v tom regionu práce není," řekl dnes Sobotka. S koaličními partnery chce proto jednat a hledat i další nástroje, jak zlepšit situaci na severní Moravě, která je podle něj z hlediska nezaměstnanosti kritická.
Souhlas Evropské komise nutný
Návrh Mládka podle Sobotky umožní získat čas na hledání nových investorů do regionu a vytvoření nových pracovních míst. "Především to řešení, které navrhuje ministr Mládek, zahrnuje podíl firmy, protože ty první dva roky, než vůbec budou jakékoliv státní peníze... musí financovat majitel," řekl premiér, který dříve státní podporu firmě odmítal. "Teprve na konci celého toho procesu může být možný příspěvek státu," podotkl také.
Pokud se nakonec vláda pro Mládkův návrh vysloví, bude věc konzultovat s Evropskou komisí. Sobotka má za to, že by EK veřejnou podporu povolit mohla. "Chci připomenout, že v řadě zemí EU, pokud jde o útlum těžby černého uhlí, zejména pokud jde o hlubinné doly, tak je to proces, který je možný," poznamenal.
Prodloužení zaměstnaneckých úvazků v Dole Paskov se v příštích letech týká v průměru 1800 lidí. Návrh ministerstva podle Mládka souvisí s úsilím zabránit skokovému nárůstu počtu lidí bez práce v Moravskoslezském kraji. Podíl nezaměstnaných v kraji v únoru činil 10,9 procenta, bez práce tam na konci měsíce bylo 93.619 lidí. Jen letos v lednu do evidence úřadu práce přibylo 3738 nezaměstnaných.
V Dole Paskov pracuje 2500 lidí. Celá společnost OKD má přes 12.000 zaměstnanců. Společnost New World Resources (NWR), která OKD vlastní, se sídlem v nizozemském Amsterdamu téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. Nyní se Bakala chystá BXR opustit, ale podíl ve společnosti NWR si chce ponechat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk