Podle deníku Právo Sobotka intenzivně zvažuje tento krok, který by mu pomohl vyřešit hned několik problémů současně. Urovnal by koaliční spor o eurokomisaře, neboť síle úřadujícího ministra nemůže konkurovat ani bývalý eurokomisař a zdatný ragbista Telička. Zároveň by vyřešil pnutí ve vlastní straně, kde Zaorálek v poslední době čelí značné kritice, zejména za svůj postoj ke krizi na Ukrajině.
Ne nepodstatným faktorem by bylo též zajištění větší přízně prezidenta Zemana. Zaorálkovým nástupcem v Černínském paláci by se totiž měl stát Hynek Kmoníček, aktuálně ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře a hlavní Zemanův expert na zahraniční politiku. Toho by měl nahradit Jan Kohout, dvojnásobný úřednický ministr zahraničí, který již prezidentovi externě radí.
Kmoníček sám se podobným úvahám směje: „Po Praze se povídá spousta věcí, ale tuto jsem zatím neslyšel,“ uvedl. Myšlenka „Zaorálek do Bruselu“ přitom podle Práva není nová, spekulovalo se o ní již na podzim po sněmovních volbách.
Je však faktem, že Zaorálek v poslední době v ČSSD opravdu není populární. Jeho postoj k Ukrajině vzbudil nevoli stejně jako neúčast při kladení věnců u hrobů vojáků Rudé armády na Olšanských hřbitovech. Navíc prý sílí hlasy, že není schopen „vyčistit“ ministerstvo, které prý i po čtyřech měsících jeho úřadování funguje stejně, jako za jeho předchůdce Karla Schwarzenberga.
Nápadu vyslat do Bruselu ministra zahraničí by těžko čelilo i hnutí ANO, které má jinak favorita v lídrovi své kandidátky Pavlu Teličkovi. Babiš si přitom podle Práva se Zaorálkem rozumí a rád by s ním nadále spolupracoval ve vládě. Nápadu na „ministra do Bruselu“ by se však prý bránil těžko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav