„My dokážeme formulovat, co chceme a dokážeme k tomu přizvat i další země mimo V4,“ poznamenal Prouza. Nastupuje období polského předsednictví, a to bude mít na V4 určitý vliv. Pokud má Polsko fungovat dobře jako předsedající země V4, bude se muset snažit nějak domluvit s Evropskou komisí, aby byla polská vláda brána jako seriózní partner. Tento fakt však nelze přeceňovat, protože stanovisko V4 je platným stanoviskem až v okamžiku, kdy ho v nějaké podobě odsouhlasí všichni partneři.
K britskému referendu o vystoupení z EU poznamenal následující. „Když se na kontinentu mluví o migrantech, tak se myslí migranti ze třetích zemí, když se mluví o migrantech ve Velké Británii, mají na mysli lidi ze střední a východní Evropy,“ zaznělo z úst státního tajemníka. Přitom platí, že Velká Británie je pro nás velmi blízkým partnerem ve snahách snížit byrokracii v EU. „Na druhé straně je také pravda, že aby bylo možné domluvit se s Velkou Británií na podmínkách setrvání v EU, střední a východní Evropa musela nejvíc ustoupit.
Je si třeba položit ještě jednu otázku. Pokud by mnozí zahraniční pracovníci Británii opravdu opustili, je otázka, zda by Britové dokázali z vlastních řad zaplnit uvolněná pracovní místa. „Já si myslím, že ne,“ konstatoval Prouza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp