Tentokrát se terčem kritiky nestaly pouze „staré známe firmy“, jako je Česká republika, Polsko a Maďarsko, ale také Rakousko. „Své povinnosti neplní také Rakousko. Ne nadarmo Evropská komise hrozí zahájením trestního řízení proti zemím, které neplní své povinnosti. Maďarsko, Polsko a Rakousko doposud nepřijalo dle kvót ani jednoho uprchlíka a stejně tak ani Česká republika v průběhu roku nikoho nepřijala,“ zlobí se Soda v rozhovoru pro deník La Republica.
Šéf římské kanceláře IOM se, jako se již stalo tradicí v této záležitosti, odvolává na solidaritu a s „odmítači“ kvót si nebere vůbec žádné servítky. „Účast na evropské migrační politice by pro členské státy Evropské unie měla být povinná s tím, že Německo přijalo na základě navrhovaných kvót Evropské komise 2 630 uprchlíků. Samotnou Itálii doposud opustilo jen 6 193 uprchlíků. Celkem by mělo být v první fázi přerozděleno z Itálie 39 600 lidí.
Celý text naleznete v němčině ZDE.
Vzhledem k liknavému přístupu většiny evropských států se Soda obává, že Itálie bude ponechána svému vlastnímu osudu a bude muset čelit další migrační vlně zcela osamocena. „Itálie by měla zrychlit proces, v rámci kterého je určováno, kteří uprchlíci opustí naši zemi v rámci redistribučního programu. Nicméně i tak se obávám, že nám to příliš nepomůže a zůstaneme na všechno úplně sami.“
Zatímco státy Visegrádské čtyřky dál uprchlické kvóty odmítají, Rakousko na začátku dubna přislíbilo přijmout padesát uprchlíků. K tomu Wolfgang Dür z ministerstva vnitra uvedl, že by přijetí mělo proběhnout ve dvou fázích. „Pokud dojde k úspěšnému převzetí prvních patnácti uprchlíků, budeme pokračovat dál. Momentálně čekáme, až nám italská strana představí seznam možných adeptů, který následně budeme sami zkoumat.“
Je ovšem otázkou, jestli nakonec Rakousko nějaké uprchlíky skutečně přijme. V nejbližších měsících se budou v zemi patrně konat předčasné volby a žádné ze stran by rozhodnutí o naplnění uprchlických kvót v očích voličů neprospělo. Navíc pravděpodobný vítěz voleb ÖVP v čele s novopečeným šéfem Sebastianem Kurzem, se dlouhodobě profiluje jako odpůrce migrační politiky „otevřených dveří“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro