Závěry znalců obhajoby a revizního znaleckého zkoumání jsou rozdílné. Soud prý nyní zvažuje, že nechá prošetřit, zda Janouškem předložený posudek nevypracoval soudní znalec účelově. Mluvčí městského soudu Markéta Puci to potvrdila MF DNES. „Předseda Senátu zvažuje dát podnět k vyšetřování některých vypracovatelů znaleckých posudků z oboru dopravy,“ uvedla. A nejen to, i náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán prý potvrdil, že se tímto případem hodlá zabývat.
Šéf Ústavu soudního inženýrství Aleš Vémola považuje situaci s účelovými posudky za velmi alarmující. Chce se proto obrátit na předsedy krajských soudů a odbor dohledu Ministerstva spravedlnosti. Soudní znalec si prý může do posudku napsat, co chce. A když jiný posudek konstatuje opak, leckdy už nikdo neřeší, kde se stala chyba. Na tento stav upozorňují experti z oboru i právníci.
Aleš Vémola dokonce říká, že se ve své praxi často setkává s tím, že ačkoliv je před soud předložen znalecký posudek, který je v rozporu se základními fyzikálními zákonitostmi, nikdo to neřeší.
Žalobkyně přezkoumání nežádá
Právě to se stalo v kauze Romana Janouška. Posudek obhajoby nehodu popsal tak, že oběť nehody stála vedle auta a zachytila se za zrcátko. Expertiza žalobců se naopak shodovala se závěrem Vémolova úřadu, který zpracoval revizní posudek. Tedy, že žena stála před autem. Na posouzení případu má přitom expertiza zásadní vliv.
MF DNES zmiňuje také postoj žalobkyně, která přes zjevné rozpory ve vypracovaných dokumentech nepodala podnět k přezkoumání. „Rozdílnost posudku jako takového nedává důvody k prověřování. Lze říci, že použili jiné metody a jiný způsob vyhodnocení výsledku,“ uvedla k otázce mluvčí městského soudního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Ministerstvo chystá nápravu
Cestu, jak z této situace ven, hledá už i Ministerstvo spravedlnosti. Podle MF DNES si je vědomo, že vypracování účelových posudků nyní prochází bez trestu. To by se mělo změnit. „Chci, aby nás soudy důsledně informovaly, pokud v řízení narazí na dva protichůdné posudky. My se takovou věcí budeme zabývat. Zjistíme, který ze znalců pochybil, a budeme ukládat odpovídající sankce,“ tvrdí náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Trestem by mohla být nejen pokuta, ale i vyškrtnutí ze seznamu znalců. Ministerstvo na návrhu pracuje a předpokládá, že znalecké expertizy budou v rukou ověřených kapacit. Pokud by se přezkoumávaly expertizy z Janouškovy kauzy, úřad by prý práci zadal u některých z vysokých škol.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr