Soud vyhověl firmě Diag Human. České umění zůstane v Rakousku

15.07.2011 13:22 | Zprávy

Vídeňský soud, který před dvěma týdny zrušil exekuci na tři česká umělecká díla vypsanou kvůli sporu firmy Diag Human s Českou republikou, ve čtvrtek vyhověl odvolání Diag Human. Obrazy Tanečnice od Vincence Beneše a Dvě ženy od Emila Filly a bronzová plastika Objímající se od Otto Gutfreunda se proto do Česka zatím nevrátí. V pátek o tom informoval deník Právo. Stanovisko ministerstva zdravotnictví, které má celý spor za český stát na starosti, se Právu nepodařilo získat.

Soud vyhověl firmě Diag Human. České umění zůstane v Rakousku

Odvolací soud má především rozhodnout, zda bylo arbitrážní řízení Diagu Human s českým státem skutečně ukončeno a zda má firma nárok na miliardové odškodnění.

Obrazy a plastika zůstanou v Rakousku do konečného rozhodnutí soudu

"Soud vyhověl žádosti Diag Human, který se odvolal proti vyloučení těchto děl z vykonatelnosti exekuce, a obrazy a plastika tak zůstanou v Rakousku až do té doby, než odvolací soud rozhodne o celé věci," sdělil listu rakouský právní zástupce Diagu Human Eugen Salpius.

O odvolání rozhodl tentýž vídeňský soud, který exekuci českých uměleckých děl zrušil s tím, že jde o "výsostně kulturní majetek, který není určen k prodeji".
Diag Human přenesl do Rakouska dlouholetý spor o odškodnění za to, že český stát zmařil obchod s krevní plazmou. Firma to udělala na základě tzv. newyorské úmluvy o vykonavatelnosti arbirtrážních rozsudků na území jiných států.

Český stát se chybně odvolal, soud pak nařídil exekuci majetku ČR v Rakousku

O měsíc později vídeňský soud konstatoval, že český stát se proti arbitrážnímu rozsudku ze srpna 2008, podle kterého měla ČR Diagu Human zaplatit devět miliard korun, odvolal chybně, odškodné firmě náleží, a nařídil proto exekuci majetku ČR v Rakousku.

Umělecká díla, která byla zapůjčena na výstavu Dynamik! ve vídeňské galerii Belveder, pak skončila v depozitním skladu. Soud po odvolání uznal argumenty české strany a díla z exekuce vyloučil. Česko však imunitu pro dva obrazy a plastiku získalo jen na dva týdny.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

12:41 Ševčík: Za Fialu mě vyhodili. Ale řeknu, co se stane, když bude ještě 4 roky vládnout

Ekonom Miroslav Ševčík se v pořadu Otázky na Miroslava Ševčíka pro ParlamentníListy.cz vyjádřil ke s…