Soudci i úředníci se domáhají vyšších platů. Babišova pravá ruka by jim nedala navíc nic a v ČT vysvětlovala proč

03.02.2015 22:41 | Zprávy

Soudci a možná i politici se mohou domáhat zvýšení svého platu. Ten je totiž vypočítáván jako násobek průměrného platu a jedna soudkyně spočítala, že Ministerstvo práce a sociálních věcí při výpočtu tohoto platu chybovalo. Teď někteří soudci zvažují žaloby na zpětné doplacení za poslední tři roky. Celkem je ve hře jen u těchto zpětných doplatků pro soudce 1,7 miliardy korun.

Soudci i úředníci se domáhají vyšších platů. Babišova pravá ruka by jim nedala navíc nic a v ČT vysvětlovala proč
Foto: Česká televize
Popisek: Lukáš Wagenknecht

Obecné rozhodnutí je na politicích, konkrétně na vládě. I předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že kdyby on byl politikem, zpětné vyplacení rozdílu platů by soudcům nepřiznal. Soudci však kromě toho mají možnost domáhat se u soudu zpětného proplacení pro svou osobu, a zde prý mají velmi slušné šance.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který přišel k tématu promluvit do Událostí, komentářů ČT, vypočítal peníze, které by bylo poslancům a soudcům třeba vyplatit zpětně a zároveň za letošní rok (pro který se původně kalkulovalo s nižší částkou), na celkovou částku tři miliardy korun. Pokud by se vláda rozhodla platy zpětně dorovnávat, musely by se prý najít peníze v rozpočtu.

Podle náměstka Wagenknechta byl správně původní výpočet, konečné rozhodnutí je však na vládě. Ministerstvo financí chce však jako své stanovisko držet právě původní výpočet. "Politici se musí dohodnout, jak to půjde dál a pak dají úředníkům pokyn, že to mají udělat,“ dodal Wagenknecht.

Pak se debata přesunula k platům úředníků, které se také budou měnit, a to v souvislosti se služebním zákonem. Úředníci podle něj novou úpravou získají nejen nové povinnosti, kterými je zdůvodňována potřeba zvyšovat platy, ale také mnohem větší jistotu a stabilitu kariéry. Proto si náměstek ministra financí nemyslí, že by zvyšování platů bylo tak úplně nezbytné.

"Evropská komise chce transparentní systém. A u nás je dnes značná část platu postavená na variabilní složce, a to je to, co kritizuji," vysvětloval Wagenknecht. Proto je třeba vypracovat takový systém odměňování, který by byl více předvídatelný a méně stál na libovůli nadřízených, rozhodujících o pohyblivých složkách. Pracovní skupina podle náměstka připravuje koncepční změnu, která by vybudovala nový, transparentní systém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

13:05 „Nedopusťme, abychom se vrátili zpět,“ vyzvala ODS. Nahrála na smeč. A ne jenom jeden

Pro ODS je rok 2025 rokem rozhodnutí. Rozhodnutí, zda patříme na západ, do stability a prosperity, n…