Násilí, které následně propuklo, obklopují hrozivé detaily. Jenom 32 mrtvých bylo nalezeno v samotné budově odborů, ve které propukl požár. Někteří lidé padli za oběť plamenům, jiní byli uškrceni, zastřeleni nebo ubiti k smrti. Minimálně v jednom případě pak došlo ke znásilnění. Jednou z obětí se podle některých informací stala i těhotná žena. Z budovy měla zaznívat i střelba.
Pietní akci na připomenutí obětí „Oděského masakru“ po čtyřech letech na Václavské náměstí svolala iniciativa Ne Základnám, kdysi dávno známá svou iniciativou proti vybudování amerického radaru v Brdech. Podpořila ji ale řada dalších sdružení.
"Nechceme fašismus v Evropě" (Foto: Jonáš Kříž)
Jedním z těch s kontroverznější pověstí, které bylo vidět, byl například Komunistický svaz mládeže. Ten byl v minulosti rozpuštěn, přičemž bylo soudem následně jeho rozpuštění zrušeno. Ovšem bylo trochu zvláštní pozorovat rudý prapor komunistických mládežníků se srpem a kladivem na akci, na níž se varovalo před ukrajinskými nacionalistickými a fašistickými bojůvkami.
„Soudruzi, komsomolci“
Pomyslnou korunu všemu nasadil dřívější šéf této organizace Milan Krajča (člen KSČM), který řečnil o fašismu na Ukrajině, zatímco promlouval k publiku, jež oslovoval „komsomolci“ a „soudruzi“. Krajča se akce zúčastnil za České mírové hnutí. Krajča je mimo jiné známý i tím, že spolu s dalším komunistou Lukášem Vrobelem na Žižkově pořádá nekritické besedy na téma KLDR. Kromě toho Krajča kandidoval v posledních sněmovních volbách za KSČM neúspěšně do Poslanecké sněmovny
Tento pán si přinesl ceduli (Foto: Jonáš Kříž)
S pojmem fašismu se na pietní akci nešetřilo. Ostatně v poslední době s tímto pojmem operuje kdekdo. Někteří jím například označují protimigrační a konzervativní politické síly. Jiní pak termín explicitně používají k označení ultrapravicových a nacionálních hnutí na současné válkou zmítané Ukrajině, které se hlásí k odkazu ukrajinského nacionalisty Stěpana Bandery. Bandera je kontroverzní osobností. Pro jedné je hrdinou, pro druhé válečným zločincem, který se ve snaze o samostatný ukrajinský stát spřáhl s Hitlerem. Banderovci měli nicméně na Ukrajině na svědomí řadu obrovských, etnických masakrů. Hromadně zabíjeli například Poláky.
Skála: Je to jako ve Španělsku 30. let
Ač byla akce koncipována zřejmě jako apolitická, objektem masakru se přišel poklonit i místopředseda KSČM Josef Skála. Ten přirovnal situaci na současné Ukrajině ke Španělské občanské válce ve třicátých letech. V té proti sobě stáli na jedné straně fašistické síly generála Franka a na druhé straně Sovětským svazem podporování levicoví republikáni.
Komsomolec made in Czech Republic?? (Foto: Jonáš Kříž)
Španělsko tak bylo de facto prostorem, kde proti sobě v tzv. proxy konfliktu (tedy konfliktu vedeném skrze prostředníka) stanuly SSSR, Západ a hitlerovské Německo. Během této války docházelo k mnoha zvěrstvům na obou stranách, která pro mnoho Španělů představují bolestivé téma až do dnešních dob. Možná právě zde lze analogii s ukrajinským konfliktem, který jde napříč rodinami, regiony, vidět.
Spisovatelka Lenka Procházková (Foto: Jonáš Kříž)
„Uzavřeli je v tom domě, podpálili je tam, upálili a některé dokonce zmrzačili,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz na místě Josef Skála. „Existuje o tom drastická fotodokumentace. Jestli někdo nenechá vyšetřit viníky, tak je komplicem spřežencem těch zločinů,“ dodal.
Komunista Skála se dle svých slov přišel "poklonit" obětem (Foto: Jonáš Kříž)
Na místě byl i bývalý velvyslanec v Rusku a diplomat Jaroslav Bašta. „Myslím si, že jsou zločiny, které by neměly být zapomenuty a těch dvaapadesát mrtvých, nebo ještě více, kteří tam jsou, ještě nedosáhli spravedlnosti,“ sdělil k důvodům, proč přišel, Jaroslav Bašta ParlamentnímListům.cz. „Když to nebudeme připomínat, tak se může rozeběhnout podobná věc i jinde,“ upřesnil své obavy.
„Jestliže čtyři roky neproběhlo řádné vyšetřování, tak je jednoznačné, že není vůle to vyšetřit. A jestliže není vůle to vyšetřit, tak je jasné, kdo to byl,“ sdělil Bašta k tomu, co si myslí o tom, kdo v Domě odborů v Oděse před čtyřmi lety vraždil.
Na akci vystoupila i spisovatelka Lenka Procházková. Poukázala na to, že zločin v Oděsed dosud nebyl uspokojivě vyšetřen. Pachatelé tak běhají na svobodě. Jak poznamenala, Ruská federace několikrát vznesla na půdě Rady bezpečnosti OSN požadavek na to, aby byly okolnosti masakru v Oděse vysvětleny. Tento návrh byl nicméně opakovaně vetován ze strany USA a Velké Británie, uvedla Procházková.
Jaroslav Bašta (Foto: Jonáš Kříž)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jonáš Kříž