Zdroj Reuters potvrdil, že Washington a Soul jednají o vyslání dalších „amerických strategických prostředků“ do oblasti. Tím se ale podle něj myslí rozmístění takových prostředků, jako jsou bombardéry schopné nést jaderné zbraně, spíše než rozmístění amerických atomových zbraní v Jižní Koreji, odkud Američané v roce 1991 svoje jaderné rakety stáhli.
„Opětovné přesunutí jaderných zbraní na poloostrov povede k tomu, že si sousedé začnou klást otázky, co mají dělat, a to by v regionu mohlo rychle eskalovat v závody ve zbrojení,“ uvedl podle Reuters nejmenovaný činitel.
Napětí mezi Jižní Koreou a jejím nepřátelským severním sousedem se od údajné úspěšné zkoušky miniaturizované vodíkové bomby provedené minulý týden KLDR podle pozorovatelů opět prohloubilo. Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že šlo o vodíkovou pumu.
Severokorejský vůdce už dříve test označil za „sebeobranný krok“, jehož smyslem je ochránit oblast před „nebezpečím jaderné války vyvolané imperialisty pod vedením Spojených států“.
Spojené státy ve zjevné demonstraci síly v neděli proletěly kolem KLDR s letadlem, jež může nést jaderné rakety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk