Společná obrana je úkolem NATO, řekl jasně šéf Pentagonu Mattis. A Šlechtová doplnila...

15.02.2018 17:03 | Zprávy

Evropští spojenci uznali, že společná obrana je úkolem výhradně Severoatlantické aliance, řekl dnes v Bruselu americký ministr obrany James Mattis. Reagoval tak na projekt posílené spolupráce 25 zemí Evropské unie v obranné oblasti (PESCO), kterou dotyčné země iniciovaly koncem loňského roku. Washington se podobně jako některé další státy obává, aby plán nebyl pokusem nahrazovat NATO. Zprávu přinesla ČTK.

Společná obrana je úkolem NATO, řekl jasně šéf Pentagonu Mattis. A Šlechtová doplnila...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová

Státy, k nimž patří i Česká republika, hodlají spolupracovat v řadě konkrétních projektů – známo už je 17 z nich. Česká ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) po jednání novinářům řekla, že je otázka, do jakých projektů se ČR bude chtít zapojit.

„Chceme také nějaký projekt vést,“ poznamenala. Řekla, že při jednání panovala shoda, že nesmějí nastat duplicity mezi NATO a Evropskou unií. Zástupci obou institucí podle ní slíbili, že to bude ohlídáno. Poznamenala, že musí být kladen důraz na větší spolupráci mezi výbory NATO a EU.

Podle Mattise mají státy sladit své obranné schopnosti a případně se specializovat tak, aby se jejich možnosti vhodně doplňovaly. Evropští politici ale ujišťují, že nemá vzniknout evropská armáda.

„Je jasná shoda v tom, aby bylo v unijních dokumentech zakotveno, že společná obrana je úkolem NATO a jedině NATO,“ uvedl podle tiskových agentur Mattis, který se v belgické metropoli účastní schůzky ministrů obrany zemí NATO.

Podle diplomatického zdroje z NATO, který citovala agentura AFP, vzbuzuje projekt unijní spolupráce v oblasti obrany pochybnosti také v Kanadě, Norsku, na Islandu a v Albánii.

„Evropská iniciativa nesmí omezovat aktivity a prostředky NATO,“ uvedla už dříve Katie Wheelbargerová, která má v Pentagonu na starosti mezinárodní bezpečnost. Pochybnosti vyjádřil také šéf Aliance Jens Stoltenberg, který prohlásil, že Evropská unie „nesmí nahrazovat to, co dělá NATO“, a „uzavírat své trhy Američanům a dalším zemím, které nejsou součástí EU“.

Spojené státy se totiž obávají také o ztrátu evropského trhu pro své zbraně, pokud by měly být nahrazovány výrobky evropského původu. Podle evropských diplomatů není ale postoj USA spravedlivý, protože evropské zbrojařské firmy nemají podobné podmínky pro to, aby se mohly uplatnit na severoamerickém trhu.

Šlechtová dnes poznamenala, že středečním tématem jednání bylo i zvyšování výdajů na obranu. Závazek České republiky podle ní trvá. Minulá vládní koalice se dohodla, že zajistí do roku 2020 výdaje na obranu ve výši 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Šlechtová podotkla, že podle současných plánů by v roce 2020 šlo na obranu 1,3 procenta HDP. Důvodem nižšího údaje podle ní je vysoký růst českého HDP.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…