Starosta Hořovic: Na převrat v listopadu 1989 vzpomínám často, rád a vděčně

07.05.2014 15:11 | Zprávy

Letos na podzim si Česko připomene 25. výročí sametové revoluce. Komunistům se i nyní daří udržovat stále stabilní pozice na politické scéně, naopak pokles preferencí dlouhodobě zaznamenává ODS. „Uměl bych pro ODS napsat program. Strana by jej ale nikdy nepřijala.“ Ondřej Vaculík (BPP) se v rozhovoru pro naše stránky zamýšlí nejen nad vývojem stranického systému, ale i nad novou vládou či nad naším členstvím v EU, jež je pro něj zárukou svobody. Řeč byla také o problému sociálně vylučovaných občanů. A nejen o tom…

Starosta Hořovic: Na převrat v listopadu 1989 vzpomínám často, rád a vděčně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Jak byste hodnotil neshody mezi koaličními partnery? Vydrží, podle Vás, vláda celé své funkční období?

Doufám, že vláda je natolik uvědomělá a vydrží celé své funkční období. Snad si uvědomuje hrozbu radikalizace politických sil a společnosti v případě, pokud by padla, a do vedení státu by se dostala účelově vytvořená politická uskupení bez historie politické odpovědnosti v rámci poměrů v Evropě. Proto sociálním demokratům držím palce, i když jsem je nevolil. Dneska jsou ale jedinou účinnou silou proti „oligarchizaci“ politiky a její moci.

Jak jste se vyjádřil pro naše stránky, nejste pravým ódéesákem, ale kryptokomunistou. Můžete být trochu konkrétnější? V čem konkrétně?

Za kryptokomunistu mě v hořovických poměrech označili ti, kteří poněkud nevědí, co se mnou, a uvědomují si, že nejsem pravým ódéesákem ani socialistou. Myslím, že jde o žert. Sociálním cítěním i chápáním současných problémů společnosti, důrazem na ohleduplný vztah ke slabším a k přírodě, a tedy vlivem určitých sklonů k tzv. sociálnímu inženýrství, se můžu jevit dosti levicově. Svobodomyslností, odtažitostí k halasícím ideologiím a jejich rozmařilým papalášům a způsobem života jsem křesťansky orientovaný liberál, vyznávající spotřební minimalismus. Vždy se raduji z toho, co se mi podaří upřímně nemít, bez čeho se obejdu – v tom je veliká svoboda. 

Letos na podzim si také Česko připomene 25. výročí sametové revoluce. Jak vy osobně na tu dobu vzpomínáte?

Na převrat v listopadu 1989 vzpomínám často, rád a vděčně. Pád železné opony byl v té době větším zázrakem, než si možná uvědomujeme. Svobody je třeba si neustále vážit, pečovat o ni, aby nebyla dočasná. Pro mě je toho zárukou EU, jsem evropský pozitivista a na poměry nijak nežehrám. Furt pracuji na tom, aby se nekazily víc než odpovídá trendu formulovanému už Voskovcem a Werichem: „Poměry se konsolidují směrem k nule.“

Preference KSČM na rozdíl od ostatních parlamentních stran již delší dobu stagnují, případně rostou. Čím si to vysvětlujete?

Mnohé problémy, z nichž povstala idea komunismu, a on se na nich pak držel u moci, trvají i nadále. Komunisté se tváří a chovají, jako by na řešení těchto problémů nezkrachovali, ale převrat je pouze odstrčil v cestě za vítězstvím. A tento blud může být nakažlivý i pro mladší generaci. Nové strany jsou pouze politickým projevem civilizačního chaosu, v němž žijeme. Vzniknou a zaniknou úměrně k tomu, jak se například v Praze na ulici Dukelských hrdinů mění obchody. Vy tam jdete koupit boty, a on je tam bar. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…