Starosta Otrokovic: ČSSD se musí otevřít také dalším skupinám obyvatel

21.06.2014 14:08 | Zprávy

Svého rozhodnutí vstoupit do politiky Jaroslav Budek (ČSSD) nikdy nelitoval a ve své práci by rád pokračoval i po podzimních komunálních volbách. Proč si ale vybral zrovna ČSSD a jak vidí její budoucnost? V rozhovoru, který poskytl naší redakci, jsme se ohlédli nejen za jeho současným působením v čele radnice, ale pozval nás i k oslavám výročí 100 let od narození Tomáše Bati jr. Rozpovídal se také o cestovním ruchu ve městě a nejen o tom.

Starosta Otrokovic: ČSSD se musí otevřít také dalším skupinám obyvatel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Budek, starosta města Otrokovice

Pane starosto, do ČSSD jste vstoupil v roce 2006 a téhož roku jste se stal také zastupitelem města. Co vás osobně do politiky vedlo? A nelitujete někdy svého rozhodnutí?

Od prvních svobodných voleb jsem volil ČSSD. Vyrůstal jsem v rodině, kde empatie a snaha pomoci druhým stály v žebříčku hodnot hodně vysoko. Do roku 2005 jsem pracovně působil mimo Otrokovice, takže jsem příliš nevnímal politickou situaci v našem městě. Změnilo se to, až jsem pracovně začal působit na otrokovické škole. V té době v Otrokovicích opakovaně vyhrávali volby sociální demokraté a společně s velkou většinou zastupitelů velmi dobře pracovali pro město a lidi, kteří v něm žili. Úspěšně zvládli devastující povodně v roce 1997 a město pod jejich vedením vzkvétalo. Začátkem roku 2006 mě kamarád, člen ČSSD, nabídl členství a já jsem souhlasil. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitoval.

Proč jste si vybral zrovna ČSSD a jak vidíte budoucnost strany? Podle některých politologů jde strana ke dnu. Důvodem je její uzavřenost, chybí jí charismatické osobnosti, není schopna oslovit skupiny, které by oslovit mohla, neumí komunikovat se živnostníky a nedokázala se oprostit od klientelistických vazeb, které už odsoudily k pomalé smrti občanské demokraty. Jak se na to díváte vy?

ČSSD jsem si vybral z důvodů, které jsem uvedl v již předcházející odpovědi. Aby sociální demokraté obstáli v konkurenci hlavně v této době nově vznikajících stran, prozatím nezatížených „hříchy z minulosti“, je potřebné neustále lidem trpělivě vysvětlovat oč usilujeme a přesvědčovat konkrétními činy, že stojíme na jejich straně. Otevřít stranu také dalším skupinám obyvatel jako jsou kupříkladu živnostníci, studenti, sportovci, učitelé, umělci či jiní. Pokud půjdeme touto cestou, nemám obavy o osud naší strany.

V čele otrokovické radnice jste od roku 2010. Jak se za tu dobu proměnil chod úřadu?

Od svého nástupu do čela otrokovické radnice se snažím jak o rozšiřování, tak především o zlepšování služeb, které poskytujeme našim klientům v oblasti státní správy a samosprávy. Proto jsme již v roce 2010 jako jeden z prvních úřadů v regionu zavedli „Systém řízení kvality“, který se od té doby neustále zdokonaluje a který je pro nás nosným východiskem pro zvyšování kvality poskytovaných služeb. Velmi podrobně jsme se také v průběhu mého funkčního období zabývali hodnocením efektivnosti vynakládaných mzdových prostředků, kdy pod mým vedením v roce 2012 pracovala skupina, která analyzovala zaměstnanost na MěÚ. Byla prověřena činnost jednotlivých útvarů z pohledu kompetencí vymezených organizačním řádem ve vazbě na počet schválených pracovních míst a dále z pohledu požadavků vedení města na jednotlivé činnosti. Na základě výsledků analýzy zaměstnanosti byl Radou města Otrokovice schválen nový organizační řád s úsporou  6-ti pracovních míst k 01.01.2013. Nebyla to jediná organizační změna, která proběhla v rámci zvyšování efektivnosti chodu úřadu, a když srovnám počet zaměstnanců úřadu v roce 2010 s rokem 2014, bylo uspořeno celkem 12 pracovních míst. Zlepšování organizace a chodu úřadu nesouvisí samozřejmě jen s úsporami zaměstnanců, jak je to někdy úzce chápáno, ale změn, které se týkají a mění chod úřadu, je celá řada. Vždy jsou však činěny ve prospěch našich klientů. Z takových významnějších změn kromě výše uvedených mohu uvést např. nastavení přísnějších podmínek pro výběrová řízení na veřejné zakázky, než jaké ukládá zákon, používáme centrální nákup (např. energie, telefonní služby, kancelářské potřeby apod.), zavádíme pravidelné hodnocení zaměstnanců, poskytování služby tzv. pojízdného úřadu, hlídání dětí rodičům, kteří si potřebují něco vyřídit na úřadu, vydání informační příručky „Informace na dlani“ pro tzv. životní situace a zveřejnění životních situací na webových stránkách města, získání certifikátu „Úřad s úsměvem“, pro klienty elektronické objednávání, po objednání možnost vyřídit potřebné záležitosti i mimo úřední hodiny a celá řada dalších změn, které neustále vylepšují a mění chod úřadu a přibližují jej potřebám našich klientů.

Podařilo se vám naplnit všechny vaše cíle nebo existuje nějaká priorita vašeho programu, o níž jste si 100 % jistý, že se nesplní? Proč?

Téměř všechny prioritní závazky, které jsme voličům předložili, jsou naplněny a mám z toho opravdu radost. Nicméně jeden slib, který jsme občanům dali, se nám prozatím nepodařilo naplnit. Město Otrokovice má neblahé zkušenosti se záplavami v roce 1997 a díky usilovné práci mých předchůdců a dalších partnerů je dnes provedena řada opatření, která ve svém komplexu značně posílila ochranu města před záplavami způsobenými zvýšeným průtokem v řekách Dřevnici a Moravě. Specifickým problémem jsou přívalové srážky a odtok vody po povrchu. Konkrétně v povodí svodnice Hrabůvka dochází k zaplavování silnice I/55 a k ohrožování přilehlé zástavby. Řešením mají být suché poldry, tedy zařízení pro rozliv vody. Tyto poldry jsou vyprojektovány a jsou součástí společných zařízení v rámci komplexních pozemkových úprav. V této chvíli je na tahu stát, aby stavbu připravil a realizoval. Je dobrou zprávou, že jsou již pozemky vykoupeny a „čeká“ se jen na peníze. Hodně se snažíme apelovat na příslušné instituce, prozatím marně. Jedno poučení do budoucna, slibuj jen to, nad čím máš stoprocentní kontrolu.

Chtěl byste také letos obhájit mandát, nebo vás starostování zklamalo?

I letos kandiduji a chtěl bych obhájit mandát. Starostování mě nezklamalo, měl jsem o této práci již reálné představy, protože jsem v letech 2008 až 2010 vykonával funkci místostarosty.

Ředitelství silnic a dálnic ČR v závěru loňských prázdnin ukončilo rekonstrukci silnice I/49 mezi částí Zlína Malenovice a Otrokovicemi. Ulehčila nová komunikace dopravě v Otrokovicích? A má nějaký pozitivní vliv na zájem investorů o město?

Silnice I/49 mezi Otrokovicemi a Zlínem - Malenovicemi je velmi frekventovaná, takže její rekonstrukce (rozšíření na dva jízdní pruhy v každém směru) je jistě přínosem. Jízdní doba z Otrokovic do Zlína se výrazně zkrátila a jízda je plynulá. V Otrokovicích jsme to pocítili především na naší slavné kvítkovické křižovatce, kdy kolony způsobené zúženou I/49 zasahovaly až do ní. Tím však neříkám, že jsme nyní se stavem dopravy v této křižovatce spokojeni. K markantnímu zlepšení, věříme, dojde, až se dostaví druhá část obchvatu města silnicí R/55. O přímém vlivu rekonstrukce I/49 na zájem investorů si netroufám hovořit, ale obecně jistě platí, že dobrá dopravní dostupnost je vždy přínosem při zvažování investic.

Jak to vypadá se stavbou plánovaného dokončení obchvatu? Jsou odkoupeny již všechny pozemky potřebné pro stavbu a především - našel již na investice peníze stát?

Těžko se odpovídá konkrétně na věci, které samospráva města může jen nepřímo ovlivňovat. Výkup pozemků i stavbu samotnou zabezpečuje stát prostřednictvím své společnosti – Ředitelství silnic a dálnic. Našich apelů na potřebnost této stavby bylo a nadále je mnoho a využíváme k tomu každou příležitost. Stejně tak časových harmonogramů a příslibů ze strany státních činitelů jsme v minulosti slyšeli mnoho. Všechny již marně uplynuly a začínají se objevovat nové. Rád bych věřil, že ten, kdo současné termíny zveřejňuje, tak koná naprosto seriózně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…