Starostka České Lípy: Pokud ODS v eurovolbách obhájí mandáty, bude to úspěch

15.05.2014 8:11 | Zprávy

Poté, co Hana Moudrá (ODS) neuspěla jako lídr ODS v předčasných volbách, rozhodla se již nekandidovat ani v těch komunálních. Jak hodnotí novou vládu a kde vidí její slabou stánku? V rozhovoru, který poskytla naší redakci, jsme se také ohlédli za desetiletým členstvím Česka v EU a řeč byla i o klesajícím demografickém vývoji ve městě, jenž zajistil České Lípě první místo v kraji. V čem shledává příčinu a jaké řešení by preferovala?

Starostka České Lípy: Pokud ODS v eurovolbách obhájí mandáty, bude to úspěch
Foto: Redakce
Popisek: Hana Moudrá, ODS, starostka České Lípy

Na podzim jste neúspěšně kandidovala za ODS do sněmovny. Byl pro vás osobně výsledek velkým zklamáním? A především, jaké jsou vaše cíle do budoucna? Chtěla byste letos obhájit váš mandát?

Kandidaturu jsem nepřijímala s jistotou, že do sněmovny budu zvolena. Konečné rozhodnutí voličů jsem proto akceptovala jako fakt vyplývající i ze současné politické situace. Usnadnilo to však moje další rozhodnutí týkající se komunálních voleb, kam jsem se nyní rozhodla již nekandidovat. Po letech strávených ve funkci starostky je na čase, abych trochu zvolnila své pracovní tempo, což je další důvod, proč jsem své další politické angažmá odmítla.    

Jak nyní hodnotíte novou vládu? Co vám na současné koalici vadí nejvíce a kde vidíte její slabou stránku?

Co mi vadí, jsou populistická gesta a sliby, kterými tato vláda rozhodně nešetří a která jsou pak ale v rozporu s tím, co opravdu dělá. Za největší slabinu vládní koalice považuji její politickou „různorodost a názorovou pestrost“, což pak blokuje některá důležitá rozhodnutí, která se od vlády očekávají. 

Nyní se blíží eurovolby. Jaký odhadujete výsledek, a co by byl v nynější situaci podle vás pro ODS úspěch?

Domnívám se, že v ČR při těchto volbách zaznamenáme nízkou volební účast. Z tohoto důvodu odhaduji, že o jednadvacet mandátů se podělí především parlamentní strany, takže pro ODS by tím největším úspěchem bylo, kdyby se jí podařilo obhájit všechny dosavadní mandáty v europarlamentu. 

Současné eurovolby jsou pro nás již třetí v řadě a Česká republika si připomíná již 10 let od vstupu do Unie. Co pozitivního nám podle vás přinesla a v čem naopak vidíte negativa EU?

Hlavní slabinou EU je její sofistikovaně vedená byrokracie. Různé předpisy, nařízení a omezení v konečném důsledku brání Evropě, respektive členským státům v tom, kvůli čemu si Unii ustavily. Za nesporné pozitivum považuji v první řadě volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu.  

A co dotace? Pro mnohá města jsou důležitým zdrojem příjmu. Jste vy osobně jejich zastánkyní, nebo nadělají podle vás více škody nežli užitku? A jaká je úspěšnost města v jejich čerpání?

Čerpání prostředků z evropských fondů je jistě další nesporná výhoda. Fondy však mají svá ale, která jsou dána byrokratickým přístupem k přerozdělování, kde často postrádám zdravý selský rozum. Místo něj tu funguje rozum byrokrata, který mnohdy přinutí příjemce, aby investovali i do toho, co nepotřebují. Naštěstí to neplatí o všech programech, takže Česká Lípa využila evropskou podporu zejména na zateplení několika veřejných budov, tj. hlavně školských zařízení. Do budoucna by evropské peníze ráda využila hlavně na rekonstrukci divadla a na přestavbu kulturního domu, tak aby tam bylo možné přesunout i knihovnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…