Kraj Vysočina se zároveň připojil k textu otevřeného dopisu určenému premiéru Andreji Babišovi (ANO) a ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO), který podepsali také zástupci krajské hospodářské komory, občanské bezpečnostní komise při elektrárně, Energetického Třebíčska a organizací zastupujících obce z okolí Dukovan. „Velice nás překvapilo, že paní ministryně mluví o prodloužení životnosti původních bloků v Dukovanech nad rámec životnosti, kterou připouštějí energetická koncepce a národní akční plán,“ stojí mimo jiné v textu zveřejněném na webu kraje.
Krajští zastupitelé dnes pověřili hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD), aby stanovisko tlumočil premiérovi a ministryni průmyslu. Stavbu nových bloků Dukovan kraj i regionální politici podporují dlouhodobě. Podle nich by měly být nynější bloky nahrazeny novým zdrojem pokud možno bez přerušení výroby elektřiny, protože jinak by podle nich region ekonomicky tratil.
Předseda vlády i ministryně průmyslu a obchodu minulý měsíc uvedli, že česká vláda může odložit rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje. Možností je podle nich právě prodloužení životnosti Dukovan o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, uvedl tehdy Babiš.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k tomu následně uvedl, že firma aktuálně předpokládá, že dukovanská elektrárna zůstane v provozu následujících 20 let. „Tedy zhruba za rok 2035, tedy jak byly jednotlivé bloky v letech 1985 až 1987 postupně uváděny do provozu,“ uvedl.
Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab